Belföldi hírek

H I R D E T É S
2024.04.25. - Thursday, Márk napja van.

Zene - Templomi koncertek

Szakács Ildikó: A bazilikában szinte árad a hangom

2017. June 01. 11:45
Szakács Ildikó: A bazilikában szinte árad a hangom

Legnagyobb vágya volt templomokban énekelni – Szakács Ildikó operaénekes, szoprán a Szent István Bazilika orgonahangversenyeinek állandó közreműködője. Hat éve dolgozik együtt Virágh András karnaggyal és orgonaművésszel, számos csodálatos élményt köszönhetünk nekik.

Egészen más egy olyan környezetben kiereszteni a hangot, ahol annak van akusztikája – többek között ezért imád a Szent István Bazilikában énekelni Szakács Ildikó operanénekes, szoprán, aki hat évvel ezelőtt kapott először lehetőséget Virágh András karnagy, Liszt-díjas orgonaművésszel együtt dolgozni.

 

 

Mióta foglalkozik komolyzenei művek előadásával?

 

Szívem legnagyobb vágya volt, hogy minél többet énekelhessek templomokban. Hála Istennek, ez teljesült. Hat éve húsvétkor kerültem be egy produkcióba, a Haydn-Nelson misébe, melynek szoprán szólóját kellett előadnom.

 

Szakács Ildikó operaénekest lenyűgözi a Szent István Bazilika akusztikája

Szakács Ildikó operaénekest lenyűgözi a Szent István Bazilika akusztikája

 

Nagyjából két napom volt a beugrásra. Nagyon izgultam és szerettem volna jól teljesíteni. Azóta viszont egyfolytában együtt zenélünk, dolgozunk Virágh András orgonaművésszel: hol Mozart, hol Verdi Rekviemet adunk elő, máskor a hétfői koncerteken való részvételt vállalom.

 

 

Milyen érzés itt énekelni, a Szent István Bazilikában?

 

Az Ave Mariákat szívem legmélyéből énekelem. Fantasztikus érzés itt énekelni, a bazilikában. Számomra nagyon fontos, hogy a fiatal közönséget, így a korombelieket is meggyőzzem arról: a komolyzene nem feltétlenül csak komoly, nagyon szép és mély belső értékei vannak.

 

Virágh András orgonaművész és Szakács Ildikó P. Mascagni Ave Mariáját adja elő a bazilikában

Virágh András orgonaművész és Szakács Ildikó P. Mascagni Ave Mariáját adja elő a bazilikában

 

Énekesként lényegesnek tartom azt is: nem kell 200 kilósnak lenni, hogy valaki szép hangon és jól interpretáljon egy művet. Szeretem ezt a fajta akusztikát, mely a bazilikában adott – jó pár másodperc telik el, amíg valami „visszacseng”, de szerintem ilyen környezetben a legjobb dolog énekelni, amikor valóban van akusztikai tere az embernek. Valósággal árad a hangja, s ez számomra igazán lenyűgöző!

 

 

 

A neoreneszánsz Szent István Bazilika Budapest legjelentősebb egyházi épülete, melyet, bár 1851-ben elkezdtek építeni, csak 1905-ben szentelték fel. Az Esztergom-Budapesti főegyházmegye társ-székesegyháza. 

 

Építését Hild József – eredetileg klasszicista – tervei alapján indították el, halálát követően azonban Ybl Miklós folytatta azt. Kauser József díszítő munkálatai zárták a sort, a bazilikát csak ezután adták át. 

 

 

Monumentális falai között meglehetősen magasztos élmény koncertet hallgatni. Virágh András orgonaművész- és tanár, a Belvárosi Főplébániatemplom karnagy-zeneigazgatója és a közreműködő művészek rendszeres hangversenyekkel várják hetente a bazilikába látogatókat.

 

Kapcsolódó cikk:

 

Virágh András orgonaművész 30 éve varázsol a bazilikában

 

Időtlen darab az örök falak között - Mozart Rekviemje a bazilikában

 

Najbauer Lóránt: Mozart Rekviemje mindig szívig hatol

 

B.A.

 

Kapcsolatfelvétel | Adatvédelmi nyilatkozat | Impresszum
MCOnet 2001-2024. - Minden jog fenntartva - Copyright - www.mconet.hu