Belföldi hírek

H I R D E T É S
2024.04.19. - Friday, Emma napja van.

Zene - Templomi koncertek

Mozart Requiem a Szent István Bazilikában

2017. May 10. 10:11
Mozart Requiem a Szent István Bazilikában

Hogyan kerül Mozart neve a pénteki Szent István Bazilikában megrendezett hangversenysorozatok műsorára? Virágh András Liszt-díjas orgonaművész, a sorozat szervezője elárulta.

Wolfgang Amadeus Mozart neve szinte mindenki előtt ismert, operáit a nagy dalszínházak, hangszeres és kamara műveit a világ valamennyi hangversenytermében előadják. Hogyan kerül a neve a pénteki Szent István Bazilikában rendezett hangversenysorozatok műsorára? Erről beszélt Virágh András Liszt-díjas orgonaművész, a sorozat szervezője.

 

Mozart egy univerzális, egyetemes zseni volt, akinek átütő művészi ereje minden stílusban egyedivé tette alkotásait. A nagyvilág elsősorban valóban az operáiról és a zenekari műveiről ismeri, pedig az egyházzenei tevékenysége is igen jelentős, 15 befejezett mise kompozíciót és több tucat motettát hagyott hátra, napjainkban is kerülnek elő kéziratok.

 

Hogyan került Mozart kapcsolatba az egyházi zenével?

 

A kor hagyományainak megfelelően egy muzsikus két megélhetési lehetőség közül választhatott, vagy főúri, vagy egyházi szolgálatba állt. Mozart édesapja, Leopold Mozart a salzburgi hercegérsek zenekarának hegedűse volt, ebből a pozícióból „menedzselte” fiát, a tehetséges kis Mozartot. Ez azt jelentette, hogy csodagyerekként végig koncertezték az európai főúri udvarokat, a koncertsorozatok után pedig visszatértek Salzburgba. Wolfgang maga is egyházi muzsikus lett Salzburgban, itt komponálta egyházi alkotásainak zömét.

 

Milyen Mozart művek szerepelnek a Bazilikában?

 

Természetesen egyházi alkotásokat tűzünk ki a koncertjeink műsorára, az orgonaesteken az Exsultate, Jubilate szóló kantáta Alleluja virtuóz szóló tételét énekli a sorozat egyik kiváló szólistája, Szakács Ildikó operaénekesnő. A másik rendszeresen megszólaltatott alkotás a Requeim, amelynek népszerűsége közismert.

 

A Requiemről sok legenda kering, Ön szerint mi az igazság?

 

A Requiem születése körüli legendárium valószínűleg örökre megoldatlan marad, a teljes igazságot csak a résztvevők ismerhették, akik ezt magukkal vitték a sírba. Már a megrendelés is kísérteties volt, egy magát megnevezni nem kívánó arisztokrata közvetítők útján rendelte meg a gyászmisét, hogy azt saját műveként adassa elő. Ebből a helyzetből még Mozart halála után is voltak jogi viták, ezért a felesége újból és újból kénytelen volt kiadatni a Requiemet az eredeti szerző, Mozart neve alatt. A kompozíció egyébként befejezetlen maradt Mozart váratlan halála miatt, többen megpróbálkoztak a befejezéssel, kiegészítéssel, a mai formáját a hűséges tanítványnak, Franz Xaver Süssmayrnak köszönhetjük.

 

Milyen előadókkal szólaltatható meg a Requiem?

 

Természetesen csak jó előadókkal, de félretéve a tréfát, a Requiem stílusában úgynevezett oratórium, amelyhez az átlagosnál nagyobb és sokrétűbb előadói gárdát igényel. A mű négy szólistára – szoprán, alt, tenor és basszus –, nagy vegyeskarra  és szimfonikus zenekarra íródott, amelyben hagyományos vonós zenekar mellett szerepelteti a kor szokásainak megfelelő fa és rézfúvós hangszereket is. 

 

 A hangversenyekről a Musica Mundi Agency honlapján az organconcert.hu oldalon tájékozódhatnak.

Kapcsolatfelvétel | Adatvédelmi nyilatkozat | Impresszum
MCOnet 2001-2024. - Minden jog fenntartva - Copyright - www.mconet.hu