Belföldi hírek

H I R D E T É S
2024.03.29. - Friday, Gedeon napja van.

Zene - Templomi koncertek

Életre szóló muníciót kapott felmenőitől a bazilika ifjú orgonistája

2017. May 09. 12:50
Életre szóló muníciót kapott felmenőitől a bazilika ifjú orgonistája

Virágh András Gábor orgonaművész és zeneszerző 2010-ben vette át elődje, Koloss István helyét a Szent István Bazilikában. Azóta ő szólaltatja meg az ámulatra méltó hangszert a monumentális egyházi épületben, s csalogatja be emberek százait a felcsendülő hangversenyekre.

Nap mint nap eszébe jutnak nagyapja, édesapja, valamint tehetséges mestere, Koloss István tanításai, amikor leül a Szent István Bazilika orgonájához - Virágh András Gábor 8 évvel ezelőtt ülhetett be elődje székébe, aki sajnos fájón korán távozott az élők sorából. 2010-ben az a megtiszteltetés érte, hogy betölthette az orgonaművészi posztot.

 

Virágh András, az apa az orgonánál

Virágh András, az apa az orgonánál

 

Hogyan kezdődött orgonaművészi karrierje?

 

Első tanárom a nagyapám volt, Virágh Endre, akinek életem végéig hálás leszek. Mostmár látom, mennyire kiválóan fektette le az orgonakezelés alapjait, amely életre szóló munícióként, nap mint nap velem van. Minden alkalommal, amikor leülök a hangszerhez, eszembe jut, miket tanított nekem. Sőt: amikor édesapám átvette tanításomat, ő még sok dolgot hozzátett ezekhez az alapokhoz.

 

Jómagam a Zeneakadémián is tanársegéd vagyok, habár alapvetően nem orgonista növendékeim vannak, hanem zeneszerzők-, karmesterek és karvezetők, mégis, a tanításnál is előjönnek a reflexek, melyeket elsajátítottam a tanáraimtól. Ez egy sokszoros családi kapcsolat, mely a szakmai tevékenységemet nap mint nap segíti és inspirálja.

 

Virágh András Gábor 2010-ben vette át Koloss István posztját orgonaművészként

Virágh András Gábor 2010-ben vette át Koloss István posztját orgonaművészként

 

Mennyire nehéz elsajátítani egy orgona kezelését?

 

Természetesen nem kell lennie ahhoz 4-5 ugyanilyen pályán tevékenykedett felmenőnek, hogy az ember orgonista lehessen – ezt hívják tehetségnek. Az ember valahonnan kapja, s ha – mondjuk így -, szerencsés a csillagok állása, találkozik azzal a kiváltó erővel, mely a pályára irányítja.

 

Az orgona esetében, ha valakinek akinek a szülei nem zenészek és orgonisták, úgy tévednek a pályára, hogy bemennek a templomba, s meghallgatnak egy orgonahangversenyt vagy ott ülnek egy liturgikus alkalmon. Kapcsolatba kerülnek az orgonával, s ettől kezdve nem tudtak szabadulni a hatásától. Azt hiszem, más tevékenységgel is ez a helyzet. Az embernek észre kell vennie a lehetőséget, mely kiválthatja belőle az elhivatottság tudatot.

 

 

Hogyan lett Ön a bazilika orgonistája?

 

Édesapám, Virágh András 1979 óta teljesít a bazilikában rendszeres szolgálatot, mint orgonista - innen jött a családi- és szakmai kapcsolat: a bazilika egykori orgonaművészével, elődömmel, Koloss István zeneszerzővel nagyon jó viszonyban volt, s amikor tizenéves koromban kiderült, hogy komoly érdeklődést mutatok a zeneszerzés iránt, kézenfekvőnek tűnt, hogy találkozzak Koloss tanár úrral: szóljon hozzáértő szemmel ahhoz, amiket én „firkálgatok”, hiszen a zeneszerzés is egy külön szakma.

 

Megmaradt köztünk a kapcsolat, emberi és szakmai értelemben is. Az ő elbeszéléséből tudom, hogy 2009-ben döntött úgy: keres egy utódot. Sok embert hallgatott meg, szakmai feladatokat adott nekik, s végül úgy határozott, engem javasol a bazilika vezetőségének a posztja átvételére.

 

Ő maga 2011-re tervezte a teljes visszavonulást, s engem már 2009. augusztus 19-én idehívott, hogy 50 százalékban vegyem át a munkáját, kezdjek betanulni. Sajnos a Jóisten előbb elszólította őt az élők sorából, mint erre bárki számított volna... 2010 húsvétja után hirtelen elhunyt, akkor álltam én „csatasorba”. Az volt a szerencse – mely ugyancsak Koloss tanár úr bölcsességét igazolja -, hogy valószínűleg megérzett valamit az egészből, s igen tudatosan kereste az utódját. Bő fél éve voltam a bazilika mindennapjaiban, amikor - reményeim szerint - törés és akadás nélkül át tudtam venni a feladatait.

 

Nagyon sokan kíváncsiak a páratlan Szent István Bazilika koncertjeire

Nagyon sokan kíváncsiak a páratlan Szent István Bazilika koncertjeire

 

A budapesti Szent István Bazilika Magyarország legimpozánsabb és legjelentősebb egyházi és idegenforgalmi nevezetessége, mely a turisták szemében éppoly vonzó, mint azoknak, akik nap mint nap járnak el előtte, vagy ülnek be misére, hangversenyre ebbe a lenyűgöző templomba.

 

A neoreneszánsz épület felhúzását eredetileg Hild József klasszicista tervei alapján kezdtek el, 1851-ben – de csak 1905-ben szentelték fel.

 

Halála után ugyanis Ybl Miklós irányította az építkezést, végül Kauser József vezetése alatt mentek végbe a díszítő munkálatok. A Szent István Bazilika számos magasztos hangverseny helyszíne. Virágh András orgonaművész- és tanár, a Belvárosi Főplébániatemplom karnagy-zeneigazgatója 30 esztendeje rendszeresen végez egyházzenei szolgálatot a bazilikában, ötödik generációs orgonistaként, s fiának is továbbadta ezt a csodás mesterséget.

 

Kapcsolódó cikk:

Virágh András 30 éve varázsol a bazilikában

Virágh András: A János-passió hihetetlen töltést ad

B.A.

 

Kapcsolatfelvétel | Adatvédelmi nyilatkozat | Impresszum
MCOnet 2001-2024. - Minden jog fenntartva - Copyright - www.mconet.hu