Belföldi hírek

H I R D E T É S
2024.04.19. - Friday, Emma napja van.

Zene - Templomi koncertek

A zeneművészet klasszikusai a Szent István Bazilikában

2017. June 28. 08:42
A zeneművészet klasszikusai a Szent István Bazilikában

Beszélgetés a hangversenyek szervezőjével, Virágh András Liszt-díjas orgonaművésszel

A ZENEMŰVÉSZET KLASSZIKUSAI a SZENT ISTVÁN BAZILIKÁBAN

 

Beszélgetés a hangversenyek szervezőjével, Virágh András Liszt-díjas orgonaművésszel

 

Hogyan lesz egy sikeres előadóművészből hangversenyrendező?

A hangversenyrendezői tevékenység mindig közel állt hozzám, már a Konzervatóriumi éveim alatt is szerveztem orgonaesteket az akkori állomáshelyemen, a Törökőri Kis Szent Teréz templomban. Az elmúlt évek során mindig nagy öröm, egyfajta alkotás izgalma hatotta át ezt az elfoglaltságot, amelyet hetedik esztendeje a Szent István Bazilikában is folytathatok.

 

Hogyan került kapcsolatba a Szent István Bazilikával?

Nagyon régi ez a történet, 19 évesen kezdtem helyettes orgonistaként besegíteni a mise szolgálatokba, amelyet azóta is nagy szeretettel végzek. A Bazilika akkori orgonistája, Koloss István kérésére 2010-ben elindítottuk a hétfői orgonakoncertek sorozatát, amely az idők során kiegészült a péntek esti hangversenyekkel.

 

Milyen jellegű hangversenyeket hallhatnak az érdeklődők?

Alapvetően klasszikus művek szólalnak és szólalhatnak meg a Bazilika falai között, szigorú szabályok határozzák meg a templomban előadható zeneművek jellegét. A koncertjeinken felhangzó zeneművek hordozzák a Motu Proprio (önálló pápai rendelkezés) idevonatkozó utasításait, amely szerint a templomi zene kizárólag „szent, művészi és egyetemes” lehet.

 

Hogyan tudják kiválasztani ezeket a zeneműveket?

Hála a Teremtőnek, bőséges kínálatot nyújt erre a zeneirodalom.  Albinoni, Bach, Mozart, Liszt Ferenc, Cesar Franck és még sorolhatnám azokat a zeneszerzőket, amelyek alkotásai hordozzák a fent említett tartalmakat.

 

Milyen egyéb szempontok alapján állítják össze a koncertjeik műsorát?

Előadóművészként és hangversenyrendezőként ars poeticám az élmény átadása, a klasszikus zeneszerző géniuszok műveiből megérzett, megértett tartalom és teremtő erő közvetítése. A hangversenyek napjainkra kikristályosodott műsorait éveken át azért próbálgattuk és csiszoltuk, hogy a koncertek látogatói tartalmas időt töltsenek el velünk, más emberként távozzanak, mint ahogy bejöttek. Ez a legfontosabb vezérelvünk, ezen belül természetesen azok az alkotások is előadásra kerülnek, amelyeket a közönség szívesen hallgat és ismer.

 

Milyen jellegű hangversenyeket hallhatunk az Önök szervezésében?

Hétfőnként 5 órától a Bazilika világhírű műemlék Angster-orgonáját szólaltatjuk meg énekes és hangszeres közreműködőkkel, a péntek esti 8 órakor kezdődő  koncertjeinken pedig megszólal a Bazilika mindkét orgonája. A szentélyorgona a szóló darabok előadása mellett a koncerten közreműködő ének és trombitaművészeket kíséri, a karzat Angster-orgonáján Bach: d-moll toccata, air és fúgája, valamint Widor: F-dúr Toccata hangzik fel. Havonta egy alkalommal előadjuk Mozart: Requiem  című alkotását, amely a klasszikus zene egyik legismertebb és legkedveltebb alkotása.

 

A hangversenyekről a Musica Mundi Agency honlapján az organconcert.hu oldalon tájékozódhatnak.

Kapcsolatfelvétel | Adatvédelmi nyilatkozat | Impresszum
MCOnet 2001-2024. - Minden jog fenntartva - Copyright - www.mconet.hu