Belföldi hírek

H I R D E T É S
2024.04.26. - Friday, Ervin napja van.

Támogatott beruházások - közbeszerzés

A Közbeszerzési Szabályzatról - A jó közbeszerzés

2015. April 01. 13:32
 A Közbeszerzési Szabályzatról - A jó közbeszerzés

A „jó közbeszerzés” egyik meghatározó pillére, a jó Közbeszerzési Szabályzat.

Miért? – kérdezhetik joggal. A közbeszerzési jogszabályokra mindig is jellemző volt a túlszabályozottság, a már-már kazuisztikus jogalkotás! Miért is kellene tovább szaporítani a szabályok sorát, miért is lenne szükség egy terjedelmes, további előírásokat rögzítő Közbeszerzési Szabályzatra?

A válasz akár meglepő is lehet: mert éppen egy jó Közbeszerzési Szabályzattal tudjuk elérni, a belső eljárásrend olajozott működését, a felelősségi körök tisztázását, a közbeszerzési folyamatok gyorsítását!

Rögzítsük: az ajánlatkérők olyan széles skálán mozgó csoportokba sorolhatóak be, és az egyes csoportokon belül is, a szervezeti struktúra nagyságától függően, a foglalkoztatottak számától függően, az ellátandó szakfeladatoktól függően, a rendelkezésre álló személyi állomány képzettségétől-végzettségétől függően, a rendelkezésre álló költségve3tési és egyéb források nagyságától függően olyan sok al-csoportra bonthatóak, hogy meggyőződésem szerint, nincs és nem is lehet egységes Közbeszerzési Szabályzatot alkotni.

 

 A Közbeszerzési Szabályzat - A jó közbeszerzés
Forrás: zzsz.hu




Meggyőződésem: a Közbeszerzési Szabályzat elkészítésénél nemcsak a Kbt. 22.§ (1) bekezdésében foglaltakra kell figyelemmel lenni, hanem arra is, hogy az önállóan gazdálkodó, illetve a részben önállóan gazdálkodó és önálló jogkörrel rendelkező költségvetési szerveknek, a Kbt. hatálya alá tartozó gazdasági társaságoknak, önálló, saját Közbeszerzési Szabályzattal kell rendelkezniük, hiszen önálló alanyai a közbeszerzési jognak.

Fontos az is, hogy a Közbeszerzési Szabályzat ténylegesen az adott konkrét szervezet, az adott konkrét intézmény, költségvetési szerv, gazdasági társaság sajátja legyen, képes legyen hatékonyan szabályozni és egyszerűsíteni az ajánlatkérő közbeszerzési tevékenységét.  

A Közbeszerzési Szabályzat elkészítésénél, figyelemmel kell lenni:

•    az adott szervezet szervezeti és működési szabályzatában,
•    a gazdálkodási szabályzatában, a kötelezettségvállalással kapcsolatos szabályzatában,
•    illetve a belső ellenőrzési szabályzatában, vagy belső ellenőrzési kézikönyvében foglaltakra is.

Meggyőződésem szerint a közbeszerzés egy „segédtudomány”, hatékonyan kell szolgálnia ajánlatkérő beszerzési igényeinek megvalósulását, és a közbeszerzésnek kell idomulnia minden esetben az ajánlatkérői igényekhez és nem az ajánlatkérői igényeket kell  „ elsorvasztani, kordában tartani” a Kbt. rendelkezéseire tekintettel.

Előzőekre tekintettel bátran kijelenthető: a Közbeszerzési Szabályzatnak szervesen, ezen már meglévő hatályos belső szabályzatokban foglaltakra kell épülnie.




Lucsik János - MCOnet

 

Kapcsolatfelvétel | Adatvédelmi nyilatkozat | Impresszum
MCOnet 2001-2024. - Minden jog fenntartva - Copyright - www.mconet.hu