Belföldi hírek

H I R D E T É S
2024.05.19. - Sunday, Ivó, Milán napja van.

Pályázat

Pályázati rendszer áttekintése - Hol is kezdjük?

2005. July 07. 10:19
Pályázati rendszer áttekintése - Hol is kezdjük?
A vállalkozások, közintézmények, egyesületek fejlődésének alapvető feltétele a megfelelő mennyiségű pénz megteremtése. Ennek egyik lehetséges és napjainkban egyre népszerűbb forrása a pályázati úton szerezhető támogatás.
Az így "szerezhető" pénznek előnyei és hátrányai is vannak. Előnye, hogy egyszerre nagyobb összeget kaphatunk, mely segíthet céljaink megvalósításában, de emellett csak meghatározott témájú projekteket támogatnak, a benyújtott pályázatok elbírálása elhúzódhat és a kapott pénz felhasználása is kötött. Jaksa Gábort a MultiContact Consulting Kft. ügyvezető igazgatóját kértük meg mutassa be, melyek azok a lehetőségek melyek Magyarország számára rendelkezésre állnak.
Az európai uniós támogatások forrásai három nagyobb csoportba sorolhatóak: 1. az Előcsatlakozási Alapok, mely a csatlakozás előtt álló országok számára biztosít felzárkózási lehetőséget. Mivel Magyarország 2004. május 1-én teljes jogú tagjává vált az Európai Uniónak, így egyrészről ezen forrásokból tovább nem részesülhet, másrészről azonban jogosulttá válik a (2.) Strukturális Alapok, a szintén a Strukturális Alapok forrásaiból finanszírozott Közösségi Kezdeményezések, illetve a (3.) Kohéziós Alapok forrásaira.
A Közösségi Kezdeményezések 2000 és 2006 között négy programot támogatnak, melyek területei - a határmenti, a nemzetközi, régiók közötti együttműködési programokat támogatása; - az esélyegyenlőség biztosítása, illetve a diszkrimináció kiküszöbölése, - a vidéki körzetek fejlesztésének támogatása, illetve a válságban lévő városok gazdasági és társadalmi helyreállítása.
A Kohéziós Alap nagy volumenű környezetvédelmi és közlekedési infrastruktúra fejlesztési projekteket támogat.

Azt, hogy a rendelkezésünkre álló Strukturális Alapokhoz köthető támogatásokat milyen célokra vehetjük igénybe, a Nemzeti Fejlesztési Terv és a hozzá kapcsolódó Operatív Programok határozzák meg. Ezen Operatív Programok: AVOP (Agrár- és Vidékfejlesztés Operatív Program), GVOP (Gazdasági Versenyképesség Operatív Program), HEFOP (Humánerőforrás Operatív Program), ROP (Regionális Operatív Program), KIOP (Környezetvédelmi és Infrastrukturális Operatív Program).

Ezek egy-egy nagyobb területet határolnak le, melyre a Programokon belül évente kiírt 5-10 pályázaton keresztül lehet támogatást nyerni. A pályázatoktól függően a pályázók köre igen széles lehet. Így pályázhatnak kis- és középvállalkozások, gazdasági társaságok, önkormányzatok, non és for profit szervezetek. A támogatások formája általában egyszeri vissza nem térítendő támogatás, melynek intenzitását sok tényező befolyásolja, így pl.: a pályázók köre, illetve területi elhelyezkedése stb.


Jaksa Gábor a MultiContact Consulting Kft. vezető tanácsadója, 1999-óta foglalkozik pályázatok készítésével és menedzselésével. Dolgozott a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumban, majd VÁTI Kht.-nál volt elemző-tervező a nemzetközi osztályon.
Főbb szakterülete a ROP, GVOP és a területfejlesztési pályázatok.

A MultiContact Consulting a pályázatírók regiszterében akkreditált szekértő cég.
http://www.multicontact.co.hu

palyazat@mconet.hu
Kapcsolatfelvétel | Adatvédelmi nyilatkozat | Impresszum
MCOnet 2001-2024. - Minden jog fenntartva - Copyright - www.mconet.hu