Belföldi hírek

H I R D E T É S
2024.05.14. - Tuesday, Bonifác napja van.

Külföld

Puerto Rico Parádé

2003. June 10. 13:11
Puerto Rico Parádé
Tudósítónk Barát Tamás jelenti a helyszínről: Ezrek és ezrek New York utcáin.
2003. június 8-án rendezték meg New Yorkban az immár hagyományosnak mondható Puerto Rico Parádét. Tudósítónk Barát Tamás jelenti a helyszínről.

New York talán egyik leghíresebb útját a híres Fifth Avenue-t, gyakorlatilag egész napra lezárta a New Yorki rendőrség, hogy helyet adjon, az immár hagyományos PUERTO RICO Parade-nak. 2003. június 8. Puerto Rico és a Puerto ricoiak napja. Nagyon sok Puerto ricoi származású lakosa van a világ egyik legnagyobb városának, New Yorknak. A statisztikák azt mutatják, hogy itt New Yorkban több Puerto ricoi lakik, mint Puerto Ricoban.

Valamikor az 1950-es évek elejének egyik korai júniusi napján rendeztek először Puerto ricoi fesztivált New York utcáin. A Puerto Rico Parade az ötödik sugárúton a 44. utcától a 86. utcáig tartó jelmezes, népviseletes felvonulás, amely a jókedv és a zene bűvöletében telik el, ahol ezrek és ezrek tancolnak, integetnek a Puerto ricoi zászlót lobogtatva, hogy ezzel is megőrizzék saját történelmi, népi hagyományaikat.

A Fesztivál az első óta egyre növekszik. 1999-ben három millió ember táncolta és nézte végig a fesztivál eseményeit. Nagyon sok híresség vesz részt az ilyen menetekben. Például az egyik korábbi parádénak Jennifer Lopez volt - ahogyan ők nevezik - a marsallja. De volt már parádé marsall Tito Puente is, aki a salsa zene egyik sztárja. Természetesen New York vezetői sem hiányozhatnak a Fesztiválról, hiszen a Puerto ricoiak is választók, és az ő szavazataikra is szükség van a polgármesteri, helyi önkormányzati választásokon.

A fesztiválok történetében az 1998-ban rendezett volt az egyik legnevezetesebb, az akkori New Yorki polgármester, Rudolph Giuliano a június 7-14. közötti eseményt "Puerto Ricoi Hét"-nek nevezte el. A mostani, vasárnapi menetben a poerto ricoi zászlók alatt menetelő táncosok, énekesek méltán voltak sztárok, hiszen az ez évi fesztivál a "Puerto Ricoi zene és dalok" jegyében telt el. Számos korábbi és jelenlegi zeneszerző dalát, illetve táncait táncolta el a megszámlálhatatlan énekes és táncos. Több órán keresztül vonultak az utcákon a zenészek és táncosok. Mindenütt vidám tömeg éljenezte őket.

Az ember úgy érezte magát, mintha a filmekből ismert riói karneválon lenne, csak hát itt más volt azért a hangulat. Valahogy úgy fogalmazhatnám: emberközelibb. Hiszen itt mindenki, a Puerto ricoi bevándorló, a New Yorki és a turista együtt örült, énekelt táncolt. A legnagyobb meglepetést azonban számomra a rendőrök szerezték. Nehéz dolguk volt, hiszen eszméletlen nagy tömeget kellett irányítaniuk. DE! A rendőrök együtt nevettek - mondhatnám mulattak - a tömeggel. Nem egy rendőrt láttam - szolgálatban és egyenruhában - a Puerto ricoi zenére, a táncosokkal együtt táncolni. S mégis a rendőröket minden résztvevő tisztelte, betartották, amit kértek a vonulóktól. Mindenki, még a leállított autósok is türelmesen nézték, végig várták, amíg a táncosok elhaladnak. Ekkor a rendőrök leállították a menetet, a várakozó autók áthaladtak. Majd az autóáradat újra megállt és ismét jöhettek a táncosok. Mindenki türelmesen várt a sorára, nem volt egy ellenző hang sem. Mindenki együtt ünnepelt, szórakozott. Egyszerűen lenyűgöző volt látni, hogy a különben a New Yorkiak által nem különösebben szeretett Puerto ricoiak és a New Yorkiak hogyan tudnak együtt táncolni, ünnepelni.

Az idei Parádé Marsalljai Celia Cruz, a Salsa Királynője és a világhírű golf legenda, Chi Chi Rodriguez volt. Számos TV társaság élő közvetítést adott a parádéról, tehát nemcsak a New Yorkiak láthatták az eseményt, de közvetítették azt egész Amerika szerte.

A Puerto ricoiak különben - az egyik informátorom szerint, aki hazánk politikai életét is ismeri - hasonló helyet töltenek be az USA társadalmában, mint nálunk a cigányok. Ahogyan nálunk cigánykérdésről beszélnek, itt New Yorkban ugyanúgy emlegetik a Puerto ricoi kérdést. A társadalom nem igazán tisztelt tagjaiként emlegetik őket. S mégis most azt tapasztaltam, hogy itt létezik megoldás a kisebbségek "kezelésére".

Talán abban van a titok, hogy egyenrangúnak kell kezelni mindenkit, ahogyan azt itt, New Yorkban a Puerto Rico Parade-n láttam.
Kapcsolatfelvétel | Adatvédelmi nyilatkozat | Impresszum
MCOnet 2001-2024. - Minden jog fenntartva - Copyright - www.mconet.hu