Belföldi hírek

H I R D E T É S
2024.05.05. - Sunday, Györgyi napja van.

Külföld

Nincs kompromisszum

2003. March 13. 17:39
Nincs kompromisszum
Elfogadhatatlannak tartja Franciaország a brit kormány kompromisszumos javaslatát a Biztonsági Tanács határozatával kapcsolatban.
Dominique de Villepin francia külügyminiszter véleménye szerint ugyanis a módosítás az eredeti tervhez hasonlóan ultimátumot adna Bagdadnak, a határidőt azonban néhány nappal meghosszabbítanák.

Tony Blair kormányfő mindent elkövet egy újabb határozatért, egy ENSZ hozzájárulás nélküli háború ugyanis kormánya bukását eredményezheti.

Az iraki határtól néhány kilométerre egy titkos légibázison napi rendszerességgel szállnak fel az amerikai F18-as vadászgépek. A kuwaiti olajkutak mellett fekvő légitámaszpont védelmét Patriot rakéták biztosítják. Az amerikai vadászgépek az Irak déli részében Washington és London létesítette repülésitilalmi övezetet ellenőrzik hivatalosan, valójában azonban már a leendő iraki háborús célpontok megsemmisítése és kifürkészése folyik.

Az amerikai 121-es repülőszázad mellett brit helyből felszálló Harrier repülőgépek is használják a kuvaiti légibázist, de a britek háborús részvétele az utóbbi napokban megkérdőjeleződött.

A saját pártja lázadásától, és kormánya bukásától tartó Tony Blair brit kormányfő ugyanis elkeseredett kísérleteket tesz a Biztonsági Tanácsban arra, hogy legalább néhány nappal tolják ki a Washington szorgalmazta iraki ultimátum idejét.

A háborús BT határozat megvétózásával fenyegető Párizs és Moszka után most tehát az eddig leghűségesebb szövetségesnek számító britekkel is gondja van George Bushnak.

A brit kormány egy hatpontos kompromisszumos javaslatot próbál elfogadtatni, azt azonban Párizsban azonnal elutasították.

A francia kormány szerint ugyanis London javaslata ugyanúgy tartalmazza a Bagdadnak szánt ultimátumot, és ezért az elfogadhatatlan Párizs számára.

Moszkva szintén elutasítja a szerinte teljesíthetetlen követeléseket.

A 15 tagú BT-ben legalább kilenc szavazat kellene a határozat elfogadásához, feltéve, hogy azt az öt állandó tag egyike sem vétózza meg. Washington azt közölte korábban, hogy a három afrikai BT-tag: Angola ,Guinea és Kamerun támogatja az amerikai-brit-spanyol javaslatot, de később állítólag a guineai elnök meggondolta magát.

Így jelenleg csak hét szavazatra számíthat a Bush kormány, amely azonban továbbra is a március 17-i ultimátummal számol.

Egyes szakértők szerint miután a Biztonsági Tanácsban egyre jobban elszigetelődik az amerikai álláspont, így George Bush valószínűleg egyoldalú katonai akcióval indít háborút Irak ellen.

Ennek kezdetét a jövő hét második felére jósolják.
Kapcsolatfelvétel | Adatvédelmi nyilatkozat | Impresszum
MCOnet 2001-2024. - Minden jog fenntartva - Copyright - www.mconet.hu