Német kutatók körbehajózták a frissen leszakadt jéghegyet
2021. March 17. 10:26
Rég nem látott méretű jégtömb szakadt le az Antarktisz selfjegéről, amelyet egy közelben tartózkodó jégtörő kutatóhajó sikeresen körbe tudott hajózni. Az eseménynek tudományos jelentősége van, ritkán lehet így vizsgálni a kialakult természeti közeget.
A német Polarstern, vagyis sarkcsillag nevű jégtörő hajó legénysége részesülhetett abban a nem mindennapi lehetőségben, hogy az Antarktiszról frissen leszakadt gigajégtömböt körbehajózza. A jéghegynek még neve is van, A74-nek nevezték el korábban a kutatók. A hajózási manőverről műholdfelvétel készült.
A műholdfelvétel
A soha nem látott mértékű jégolvadásnak előnyei is vannak a Déli-sarkon, a hatalmas jéghelyek leszakadása ugyanis különleges alkalommal kecsegteti a kutatókat. A jéghelyek közé beszoruló friss víz és annak élővilága, illetve a frissen hozzáférhető jég alatti réteg is vizsgálható lesz. Ilyenre legutóbb ötven éve volt lehetősége a kutatóknak, amikor 1971-ben erről a szakaszról leszakadt egy hasonló méretű jégtömb.
Az A74 egy 1290 négyzetkilométeres fagyott óriás, amelyet március közepén sikerült körbehajózni, a leszakadását követő második héten. Meglehetősen szűk csatorna alakult ki az A74 és aBrunt-selfjég közt, de a Polarsternnek sikerült a navigáció. A hajó egyébként egy közeli expedícióra készült, ezt nem is tervezték, viszont kihasználták a különleges helyzetet a kutatásra, a fedetlen tengerfeneket és a fölötte tornyosuló víztömeget most úgy éri a napfény, a szél és a hőmérséklet ingadozása, ahogy 1971-ben.
A nem tervezett mintavétel után a kutatók várják, mi történik a selfjéggel a leszakadást követően, egyfajta megfigyelő időszak következik most. Arra számítanak, hogy egy második jéghegy is hamarosan letörik.
M. A.
Forrás: mti
Fotó: bbc.com