Európai egység és együttműködés
2011. július 05. 12:48
A miniszterelnök a június 30-án zárult magyar elnökség eredményeit foglalta össze, július 5-én kedden Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén. Kiemelte, hogy a görög válságra megoldást kell találni, mert addig Európa nem lesz képes erős közösség benyomását kelteni.
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke az elért eredmények között említette az európai szemeszter beindítását, a sikeresen befejeződött horvát csatlakozási tárgyalásokat, az „arab tavasz" demokratikus mozgalmak támogatását és az európai romastratégia elfogadását.
Az Európai Néppárt frakcióvezetője Joseph Daul, elismerését fejezte ki és köszönetet mondott az elnökség egész munkájáért és a gazdasági kormányzás előmozdításáért.
Az európai szocialisták frakcióvezető-helyettese, Hannes Swoboda, szemléletükhöz méltón negatív kritikákat is megfogalmazott. Beszédében továbbra is bírálta a médiatörvényt és az új alaptörvény elfogadását.
A Zöldpárti képviselőcsoport vezetője, Daniel Cohn-Bendit szerint összességében a magyar elnökség tagjai szép munkát végeztek, de Orbán Viktor viszont szerinte az a politikus, aki „rombolja Európát".
Viszontválaszában Orbán Viktor kijelentette, Magyarországon csak akkor tudja növelni Európa támogatottságát, ha világossá teszi, hogy a zöldpárt frakcióvezetője „nem mondhatja meg, mit tehetünk, és mit nem". Egyaránt közös vonásként említette kettőjükben a lázadó hajlamot, ám kifejtette, hogy amíg Cohn-Bendit a polgári értékrendű demokrácia ellen lázadt, addig ő maga viszont az elnyomó diktatúra ellen.
Orbán Viktor július 5-én Strasbourgban az EP plenáris ülésén
A kormányfő hisz az európai egységben, az együttműködésben, így ő maga nem euroszkeptikus, de ettől még elfogadja az euroszkeptikusok tevékenységét, mert mint mondta: „az EU-t állandóan meg kell reformálni". A baloldali éles bírálatokat pedig politikai és nem szakmai támadásoknak tartja.
Vitáztak az új magyar alkotmánnyal kapcsolatban és a szocialista, liberális és zöldpárti frakciók, a Velencei-Bizottság által megfogalmazott aggályokat alapul véve nem támogatták azt.
Az elfogadott határozatnak nincs jogi következménye Magyarországra nézve. A miniszterelnök, az ülést követő sajtótájékoztatón elfogadhatatlannak nevezte a magyar belpolitikába való beavatkozás szándékát.
B.N.