Interjú Demeter Ervin kormánymegbízottal a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kormányablak népszerűségéről
2014. március 23. 21:57
Borsod-Abaúj-Zemplén Megye Kormánymegbízottja, Demeter Ervin interjújában kifejtette: szerint jó úton haladunk egy olyan közigazgatási rendszer kiépítésében, melyben felkészült, fiatal ügyintézők dolgoznak, akik elkötelezettek a munkájuk és a polgárok irányában.
- Az Állami Számvevőszék, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közreműködésével „A belső kontrollok és integritás az önkormányzatoknál” címmel konferenciát tartott Borsod- Abaúj-Zemplén Megye vonatkozásában 2013. november 15-én, pénteken. Hogyan értékelné a rendezvényt?
- Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) és a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) a helyi önkormányzatok részére, az egész országban megyei helyszíneken szervezett konferenciát, melyben közreműködtek a Megyei Kormányhivatalok. Borsod-Abaúj-Zemplén Megyében Miskolcon, 2013. november 15-én, a Kormányhivatal épületében került sor az eseményre.
A konferencia keretében előadást tartott: Dr. Benedek Mária, igazgatóhelyettes, ÁSZ; Dr. Virág Rudolf, miniszteri biztos,KIM; Dr. Szűcs Imre,főosztályvezető-helyettes, KIM Területi Közigazgatási és Irányítási Főosztály; Dr. Jerebák József, főosztályvezető, B.-A.-Z. Megyei Kormányhivatal; Törvényességi Felügyeleti Főosztály; Baranyi Szabolcs,IBM Magyarország. A konferencián megjelentek Borsod-Abaúj-Zemplén Megye polgármesterei, jegyzői és az önkormányzatok pénzügyi.
A konferencia elsődleges tárgya a 2011. július 1-jén hatályba lépett, az Állami Számvevőszékről szóló 2011. évi LXVI. törvény ellenőrzésekre vonatkozó legfontosabb változásainak, alapelveinek, és konkrét rendelkezéseinek bemutatása volt.
E témához csatlakozóan a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium képviselői a járási hivatali rendszer kialakításáról, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2010. évi CLXXXIX. törvény törvényességi felügyeleti rendszeréről, a B.-A.-Z. Megyei Kormányhivatal főosztályvezetője az önkormányzatok aktuális költségvetési kérdéseiről és hitelfelvételi szabályairól, az IMB képviselője pedig a korrupció és csalás statisztikai és kapcsolati elemző eszközökkel való feltárásának lehetőségeiről tartott előadást.
A konferencia lehetőséget adott arra, hogy a fent említett törvényeket jobban megismerjék a jelenlévők és sokkal hatékonyabban tudjanak a jövőben együtt működni a közigazgatás különböző területein dolgozók.
- 2013. november 28.-án került megrendezésre országosan a „Hivatalok Nyílt Napja” elnevezésű rendezvénysorozat. Borsod-Abaúj-Zemplén Megye Kormányhivatala mivel várta az érdeklődőket?
- Országos szinten először, de nálunk már harmadik alkalommal tartott ú.n. nyílt napot a Kormányhivatal az érdeklődők részére.
A rendezvény célja a kormányhivatalok szerteágazó területeinek bemutatása, a tevékenységek sokszínűségének és az emberközeli, ügyfélközpontú közigazgatás és szolgáltató állam, valamint az új közszolgálati életpályamodell megismertetése volt. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal egy központi helyszínen, négy bázisközpontban, négy önálló helyszínen és külön, a 16 járási hivatalban rendezte meg a „Hivatalok Nyílt Napját”.
Központi helyszínekre standokkal települtek ki a szakigazgatási szervek. 9:30-tól rendkívüli osztályfőnöki órát tartottam az iskolásoknak, melynek témája, a kormányhivatal szervezetének és működésének bemutatása. 10 órától 17 óráig különböző szakmai előadásokat lehetett meghallgatni, valamint a nap folyamán három alkalommal tombolahúzásra és kvíz-játékokra is sor került.
A bázisközpontokon és az önálló helyszíneken, hasonlóan a központi helyszínhez, 9 órától a szakigazgatási szervek vezetői tartottak ünnepélyes megnyitót és rendkívüli osztályfőnöki órát, majd a szakigazgatási szervek bemutatták működésüket és profiljuknak megfelelő programokkal, továbbá tanácsadással várták az érdeklődőket. A legnépszerűbb a Népegészségügyi Szakigazgatási Szerv által megszervezett laborlátogatások voltak, ez a program vonzotta a legtöbb látogatót.
Összességében elmondható, hogy egy nagyon magas színvonalú, jól összehangolt és tartalmas rendezvényt tudhatunk a hátunk mögött.
- Hogyan alakult az elmúlt hónapok során a Kormányablak forgalma, népszerűsége?
- Az Ország 29 helyszínén 2011. január 1-től felállításra kerültek a Kormányablakok. A kezdeti ügykörök mennyisége az elmúlt, közel három évben többszörösére nőtt annak érdekében, hogy az állampolgárok számára a gyorsabb, „egyablakos” ügyintézés alapjait megvalósítsa.
A Miskolci Kormányablak 2013. évben 18510 ügyfelet fogadott és összesen 23359 ügyben nyújtott segítséget az állampolgárok számára.
A Miskolci Kormányablak december elején, már ötvenezredik ügyfelét köszönthette. Az ügyfélszolgálat munkatársainak hozzáállása, segítőkészsége és a rugalmas nyitvatartási idő a garanciája az ügyfelek elégedettségének. A rövid várakozási idő, a gyors, egy helyen történő többirányú ügyintézés célja, a lakosság minél teljesebb körű kiszolgálása.
A Kormányablak népszerűségét, ismertségét jelzi, hogy a megnyitás évéhez képest a 2013-as év végére már 74 %-os ügyfélforgalom-növekedés tapasztalható.
A kormányzati szándékoknak megfelelően az elmúlt fél évszázad legmélyebb és legátfogóbb közigazgatást érintő reformja teljesedik ki a járási rendszer kialakításával, amelybe szervesen illeszkedik a járási Kormányablakok kialakítása.
A járási Kormányablakok az állampolgárok lakóhelyéhez közelebbi elhelyezkedéssel szolgálják majd a minőségi és teljes körű ügyfélkiszolgálás feltételeit.
A jelenlegi feladatok köre jelentősen bővülni fog, melyet a Kormányablak ügyintézői az átfogó képzésnek is köszönhetően, szakmailag felkészülten és elhivatott hozzáállással látnak el.
- Mik a legfontosabb tervek 2014-ben?
- Már odáig fejlődtünk, hogy a Jó Állam szellemében egyre magasabb színvonalon és egyre egyszerűbb mechanizmusok szerint működünk. Ilyen nagy szervezetnél természetszerűleg csak lépésről lépésre lehet haladni. Az évre vonatkozó terveink között leginkább a megkezdett út kiszélesítése és továbbgondolása szerepel.
Nagyon fontos feladatunk, a kormányhivatali integráció további elmélyítése, a Kormányablak-hálózat további fejlesztése, az e-ügyintézés minél szélesebb körű alkalmazása, valamint a gyors, hatékony, szakszerű és minőségi ügyintézés feltételeinek tervszerű fejlesztése. Mindehhez hozzátartozik a kormánytisztviselői képzések elősegítése, támogatása.
Meggyőződésem szerint jó úton haladunk egy olyan közigazgatási rendszer kiépítésében, melyben felkészült, fiatal ügyintézők dolgoznak, akik elkötelezettek a munkájuk és a polgárok irányában.
MCOnet