Szijjártó Péter részt vett az EU és ASEAN külügyminiszteri találkozón
2016. October 24. 12:34
Szijjártó Péter részt vett az EU és ASEAN külügyminiszteri találkozón Bangkokban, továbbá Malajzia, Szingapúr, Laosz és Mianmar külügyminiszterével kétoldalú tárgyalásokat is folytatott.
Magyarországot és Szingapúrt összeköti, hogy "az innovatív kutatás-fejlesztésre alapuló startup-világ" mindkét országban nagyon erős, és Szingapúr Magyarországot tekinti fő együttműködési partnerének ebben a tekintetben. Idén 820 millió dolláros hitelkeretet nyitottak azért, hogy magas hozzáadott értéket képviselő kutatás-fejlesztésre, innovációra alapuló tevékenységet folytató magyar vállalatok a nagyon komoly, nehéz, de jó növekedési lehetőségeket kínáló szingapúri piacon sikeresek lehessenek - közölte.
Kifejtette: emellett újabb exportengedélyeket kaptak húsipari termékekre, így a magyar prémium élelmiszeripari termékeket a szingapúri piacon értékesíthetik.
A miniszter kifejtette: a világban jelenleg a regionális gazdasági és kereskedelmi integrációk globális versenye zajlik, és világossá vált, hogy azok az országok, térségek, amelyek nem tudnak szövetségeket építeni más távoli térségek gazdasági integrációival, lemaradnak, jelentős mértékben veszítenek a versenyképességükből. Ezért az Európai Uniónak ügyelnie kell arra, hogy most, amikor történelmi kihívásokkal szembesül, ne zárkózzon be, mert az a lehető legrosszabb gazdasági hatásokkal járó válasz a jelenlegi kihívásokra - jelentette ki.
Délkelet-Ázsia dinamikusan fejlődő térség olyan gazdaságokkal, amelyekben a technológiai színvonal rendkívül magas, az innovatív kutatás-fejlesztés eredményeit használják a gazdaságban, így az új ipari korszakba lépve Európának az az érdeke, hogy ezzel a térséggel a lehető legszorosabb együttműködést alakítsa ki - hangsúlyozta. Szijjártó Péter megjegyezte: az ASEAN tíz országának 628 millió lakója van, vagyis Kína és India után a legnépesebb gazdasági térség.
Szijjártó Péter részt vett az EU és ASEAN külügyminiszteri találkozón
Szijjártó Péter közölte: három irányát jelölték ki a kapcsolatépítésnek, így azt, hogy "a befulladt szabadkereskedelmi megállapodásokról szóló tárgyalásokat azonnal ki kell rángatni a tetszhalott állapotukból" és újra kell indítani. Indonéziával, a Fülöp-szigetekkel, Malajziával, Vietnammal és Szingapúrral különböző fázisban vannak a tárgyalások, és Magyarország érdeke, hogy a tárgyalások mielőbb lezáruljanak, létrejöjjenek a megállapodások. Ez a magyar vállalatok piacra lépési lehetőségeit javítaná, alapvetően a vízgazdálkodás, a mezőgazdasági technológiák és az infokommunikációs technológiák területén - mutatott rá.
Ma magyar vállalatok az ASEAN-országokkal összesen kétmilliárd dollár kereskedelmi forgalmat bonyolítanak le, és hogy a nagy versenyben a magyar cégek helyzetét, pozícióját javítsák, 1,5 milliárd dolláros hitelkeretet nyitottak az Eximbanknál e tíz országra nézve - hívta fel a figyelmet a miniszter.
Ugyancsak fontos iránya az együttműködésnek az emberek közötti kapcsolatok megteremtése, hiszen Európán belül is verseny van a kooperációért Délkelet-Ázsiával. Ezért a tíz országnak összesen 400 ösztöndíjat ajánlottak fel magyarországi egyetemekre, és a hallgatók egy része már meg is kezdte tanulmányait - közölte.
Szijjártó Péter arról is beszélt, hogy megállapodtak: az EU megkezdi a tárgyalásokat az ASEAN tagjaival egy átfogó légiközlekedési megállapodásról, amelynek értelmében új járatok indulnak a két térség között. Magyarország célja, hogy e járatok közül jó néhányat Budapestre hozzon - mutatott rá. Hozzátette: ha ezt az átfogó megállapodást megkötik, az összeköttetés javulásával nyolcmilliárd eurónyi gazdasági haszonra számíthatunk európai szinten.
A külügyminiszter a malajziai kollégájával folytatott egyeztetésről elmondta: megállapodtak a gazdasági együttműködési megállapodás aláírásáról, továbbá arról, hogy 40 ösztöndíjas hallgató érkezik onnan Magyarországra. Megállapodtak a légügyi szabályozás módosításáról is annak érdekében, hogy a maláj légitársaság már most jegyeket kezdhessen értékesíteni a repüléshez Magyarországra - közölte.
Laoszt illetően Szijjártó Péter elmondta: megindítottak egy 30 millió dolláros kötöttsegély-hitelprogramot, amelynek keretében magyar cégek építik ki az ázsiai ország élelmiszerbiztonsági rendszerét. Emellett laoszi agráregyetemi hallgatókat fogadnak Magyarországon - fűzte hozzá.
A mianmari külügyminiszterrel folytatott megbeszélésről elmondta: jövő szeptembertől az országból 30 ösztöndíjas hallgató kezdi meg a tanulmányait magyarországi egyetemeken. A mianmari mobil fizetési hálózat kidolgozásának lehetőségét egy magyar cég szerezte meg, így az ország infokommunikációs piacán hangsúlyos lesz a magyar jelenlét az elkövetkező időszakban - közölte Szijjártó Péter.
kormany.hu/MCOnet