Belföldi hírek

H I R D E T É S
2024.05.22. - Wednesday, Júlia, Rita napja van.

Kék hírek

Kék Hírek - Interjú Dr. Salgó László r. altábornaggyal, az Európai Unió Rendőrségi Hivatala igazgató-helyettesével

2008. June 15. 06:31
Kék Hírek - Interjú Dr. Salgó László r. altábornaggyal, az Európai Unió Rendőrségi Hivatala igazgató-helyettesével
Kék Hírek - „Az Europol igazgatósága részéről szintén személyesen felügyelem ezt a tevékenységet, mint ahogy eddig is az EU-ban megrendezésre kerülő nagy sportesemények biztosítását is."

„Az Europol igazgatósága részéről szintén személyesen felügyelem ezt a tevékenységet, mint ahogy eddig is az EU-ban megrendezésre kerülő nagy sportesemények biztosítását is.

Az irányításom alatt ez a hatodik ilyen nagyszabású rendezvény, csak egy párat említek: a téli olimpia Olaszországban, 2 évvel ezelőtt a futball világbajnokság Németországban és az ezt megelőző konföderációs kupa, amely ugyanakkora létszámot mozgósított, az atlétikai világbajnokság Helsinkiben, jégkorong világbajnokság Lettországban, atlétikai Európa-bajnokság Svédországban, és hát most aktuálisan ez a feladat.” – nyilatkozta az EB 2008-ra való felkészülésről a police.hu-nak a volt országos rendőrfőkapitány, az Európai Unió Rendőrségi Hivatala szervezett bűnözés és terrorizmus elleni területéért felelős igazgató-helyettese.

Nemrégen Magyarországon tartotta kihelyezett ülését az Europol, így volt szerencsénk Önt több alkalommal is látni a televízióban. Tábornok úr a média közkedvelt riportalanya, hiszen mindig van mondanivalója. Ezt tapasztalta kéthetes látogatása során is? Mennyire sikerült kihasználni ezt a rövid időszakot?

Nem, nem használtam ki, de a miértjéről szeretnék beszélni. Az elmúlt másfél évben nagyon sok megkeresést kaptam. Az, hogy szándékosan csökkentettem közszereplésemet személyes és intézményes oka is van.

Részben azért, mert az EU alkalmazottjaként, aktuális viszonyokról, dolgokról, így a magyar rendőrség ténykedéséről, szervezetéről, bizonyos aktuálpolitikai eseményekre adott szakmai válaszáról én nem nyilatkozom, jóllehet nagyon sokszor megkeresnek e tárgyban.

Nem nyilatkozhatom, mivel az Európai Unió rendőrségének alkalmazottja vagyok, ezért nem tartom magam kompetensnek a magyar rendőrségben zajló folyamatok kommentálására.

A másik indok személyes. A korábbi közszerepléseim nélkülöztek mindenféle nárcisztikus hajlamot. Soha nem magamat árultam, igyekeztem a szervezetet egyfajta helyzetbe hozni. Az szerencsés körülmény – gondolom –, hogy a média elfogadott. Hagy említsem a 2004-es sajtódíjat. A sajtót mindig partnerként kezeltem és erre mindig pozitívan reagált.

Hágában eltöltött hosszú idő, bizonyára már rengeteg tapasztalattal szolgált a térség szervezett bűnözés elleni tevékenységéről. Hogyan látja Magyarország szerepét ebben?

Az EU rendőrségi hivatala, az Europol mandátuma alapján szervezett bűnözéssel és terrorizmussal foglalkozik, minden olyan esetben, amikor két vagy több tagállam kéri az Europolt ebben a témában. Ezek az ügyek az Europol konvenciójában szereplő mandátumterületekhez tartoznak. Hágában, maga az Europol mint szervezet és alkalmazottjai sem értékelik soha egyetlen tagállam szervezett bűnözés elleni tevékenységét vagy állapotát, tekintettel arra, hogy ez nekünk nem feladatunk. Amit mi teszünk e területen, az a szervezett bűnözés elleni uniós küzdelem gyakorlati feladatai mellett egy nagy, prognosztikus jelentés elkészítése, amelyet minden évben közzéteszünk (OCTA =szervezett bűnözés fenyegetettségről készült jelentés). Ehhez, sok más forrás mellett, minden egyes tagállam hozzáteszi a saját produktumát. Az Europol feldolgozza, értékeli, elemzi, különböző módszerekkel megvizsgálja ezt, majd a nagy adathalmazt más információ forrásokkal ütközteti, ilyenek pl. a hírforrásokból, a privát szféra nagy ipari és vállalkozói szereplőitől, vagy pedig a tudománytól szerzett információk. Mindezek egy nagy éves jelentésben kristályosodnak ki, amelyek a tagállamok közreműködésén alapulnak. Természetesen megtalálható Magyarország is ebben a jelentésben, de nekem az Europol igazgató-helyetteseként nem tisztem sem minősíteni, sem értékelni a szervezett bűnözéssel kapcsolatos állapotokat Magyarországon, erre az országos főkapitánynak, illetve politikai oldalról a kormánynak van felhatalmazása.

Feltételezem, a tagállamok, illetve az érintettek kapnak ebből a jelentésből?

Hogyne, természetesen, és ezt annál is inkább mondhatom, mert mind a két nagy stratégiai jelentést az Europolon belül igazgatósági tagként személyesen én felügyelem. A szervezett bűnözés és fenyegetettségi jelentést az igazgatóval, Simakkas úrral közösen készítjük, míg a terrorizmus elleni hasonló jelentést az én nevem fémjelzi. Természetesen kapnak - maradjunk a szervezett bűnözés és fenyegetettségi jelentésnél – a tagállamok is ebből, hiszen az ő információikra támaszkodunk alapvetően, hiszen az Europol önmaga nem szerez ilyeneket. Az Europol információk is tagállami információk, amit mi hozzáteszünk, az a feldolgozás. Ezt hasonlítjuk, elemezzük, kapcsoljuk különböző más területeken jelentkező, másként egyébként össze nem kapcsolható információkhoz. Visszatérve az alapkérdéshez, háromféle változata van a szervezett bűnözés elleni fenyegetettségi jelentésnek: létezik egy ún. rövidített menedzsment változata, amely olyan értelemben bizalmas, hogy ezt az EU döntéshozói, ill. a tagállamok rendvédelmi szervezeteinek döntéshozói kapják csak meg. Van egy, ugyancsak minősített teljes jelentés, és van egy harmadik, ún. „open version”, amit tulajdonképpen a közvéleménynek szánunk, ez megtalálható az Europol honlapján is. Az előző két változatot pedig kizárólag az arra illetékesek használják.

A másik ilyen jelentésük a Terrorizmus Helyzetéről és Várható Következményeiről (TE-SAT) szóló értékelés, amelyből kiderül, hogy 2007-ben 24%-kal több volt a terrorcselekményekkel kapcsolatos bejelentések száma, míg a letartóztatások száma 48%-kal növekedett. Ez egyértelműen jelzi Európa veszélyeztetettségét. Mi várható, ettől kezdve hozzá kell szoknia Európa lakosainak is a fenyegetettség tényéhez?

Ha én ezt pontosan meg tudnám mondani, akkor feltehetően valamelyik híres cirkuszban üveggömb nélkül jósolnék és abból egészen biztos, hogy remekül megélnék. Nem megyek bele a százalékokba. Ezt a jelentést is április elején mutattuk be az Európai Parlamentnek, majd ezt követően különböző konferenciákon, többek között az április 21-22-én Budapesten tartott HENU-n (az Europol nemzeti egységek vezetőinek találkozója) mutattuk be a tagállamoknak és Max-Peter Ratzel igazgató úr és Dr. Bencze József r. altábornagy országos rendőrfőkapitány úr által tartott sajtótájékoztatón keresztül a közvéleménynek is.

Az igaz, hogy emelkedés tapasztalható, de önmagában ezt a tényt veszélyes lenne eszközként használni bármilyen érvrendszerben. Azt lehet írni és mondani, hogy globálisan a terrorfenyegetettség változatlanul is fennáll az EU-t illetően, és nem gondolom, hogy komolyan tévednék, bár nem a feladatom minősíteni a világban zajló nagy fenyegetettségi folyamatokat, a terrorfenyegetettség az egyik első számú – és ha az erőszakot nézzük biztos, hogy az első számú fenyegetettség. Ezen belül is talán az iszlám terrorizmus az, amely leginkább fenyegető jelenség, ez sem titok, hiszen olvasunk erről naponta dolgokat. Ami azonban az EU-n belül ezt a jelentős emelkedést okozta, mind esetszámban, mind pedig őrizetbe vett személyeket tekintve ez elsősorban a jobboldali szeparatista terrorista tevékenység erőteljes, markáns megjelenése volt 2007-ben. A tagállamok, elsősorban Spanyolország és Franciaország, különös tekintettel Korzikára, nagyon jelentős számú terrorcselekményt regisztrált és jelentett az Europolnak.

Megkezdődött az Európa - Bajnokság. Úgy tudom, az Europol is segíti az osztrák és svájci kollégák munkáját. Jelenleg a földön ez a harmadik ilyen legnagyobb rendezvény, így előtérbe kerülhet a terrorfenyegetettség is. Milyen eszközökkel segítik, hogyan készültek fel erre a rendezvényre?

Milyen izgalmas ez a kérdés! Az Europol igazgatósága részéről szintén személyesen felügyelem ezt a tevékenységet, mint ahogy eddig is az EU-ban megrendezésre kerülő nagy sportesemények biztosítását is. Két évvel ezelőtt kidolgoztunk egy kézikönyvet, amelyben pontosan le van írva, hogyan és milyen körülmények között nyújt segítséget az Europol a tagállamoknak ilyen jelentős sportesemények megrendezésében. Az irányításom alatt ez a hatodik ilyen nagyszabású rendezvény, csak egy párat említek: a téli olimpia Olaszországban, 2 évvel ezelőtt a futball világbajnokság Németországban és az ezt megelőző konföderációs kupa, amely ugyanakkora létszámot mozgósított, az atlétikai világbajnokság Helsinkiben, jégkorong világbajnokság Lettországban, atlétikai Európa-bajnokság Svédországban, és hát most aktuálisan ez a feladat. Hogy a leglátványosabbal kezdjem, az osztrák terror és szervezett bűnözéssel foglalkozó információs központban az esemény teljes időtartama alatt összekötő tisztet működtetünk, részt véve az előkészítő és az utómunkálatokban is. A bécsi központba, a kollégám egy ún. „mobil office”-szal érkezett, legkorszerűbben felszerelt számítógépes háttérrel, online kapcsolatot biztosítva az Europolon belül felállított hivatallal. A terrorszaktekintély által irányított háttérszervezet naprakészségét a 24 órás ügyeleti szolgálat biztosítja. Természetesen Bernbe szintén küldtünk ún. utazó összekötő-tisztet, hasonló „mobil office”-szal. Ők a legkockázatosabb mérkőzésekre is kitelepülnek. Emellett készenlétben áll két, ún. „stand by” összekötő tiszt, akik ha bármilyen konkrét esemény történik, 4 órán belül képesek a helyszínre érkezni, hogy ott nyújtsanak segítséget. Ezek a szakemberek mind terror, mind pedig szervezett bűnözési témában igen jól felkészültek. Mindkét tagállam részére terrorfenyegetettségi és szervezett bűnözési fenyegetettségi jelentéseket készítettünk, amelyek a játékok megkezdése előtt még egy frissítésen estek át. Ezen kívül, kollegáink stratégiai és taktikai elemzés témában több napos kurzuson bűnelemzőket képeztek ki Ausztriában.

Azt gondolom, az Europol rendkívül aktívan vesz részt a játékok lebonyolításában, de mi pontosan tudjuk, hogy a helyszínen, a tagállami kollégáknak van főszerepük a biztonsági kondíciók kialakításában és biztosításában, mi a keretet és a segítséget nyújtjuk ehhez.

Reméljük, semmilyen terrorcselekményre nem kerül sor, illetve az említett jelentéseknek és a jól megszervezett kommunikációs hálónak köszönhetően minden arra utaló jel megelőzhetővé válik.

Az Europolt létrehozó egyezmény nemzetközi szerződésből egy tanácsi határozattá alakult át. Elégedett-e ezzel az eredménnyel, sikerült-e továbbfejleszteni, erősíteni az Europolt? Miért volt erre szükség? Komoly előrelépésnek tartják az uniós ügynökséggé válást?

Nem szeretném ezt sem minősíteni, tisztán a tényekről beszélek. Az Europol konvencióját 1998-ban fogadták el a tagállamok és tulajdonképpen 1999-től vált az Europol a mai értelemben vett működőképes uniós szervezetté. Ezt a konvenciót az utóbbi időben 3 új protokoll egészítette ki. Az ún. dán protokoll, amely sok-sok apró részét módosította az Europol tevékenységének. A pénzmosás elleni, amely a tagállamok részéről nagyon komoly iránymutatást és lehetőségeket tartalmazott az előrelépésre, valamint az ún. közös nyomozócsoportok kialakítását célzó protokoll, amely felhatalmazta az Europolt arra, hogy a különböző tagállamokban folyó közös nyomozásokba szakértőket delegáljon, mégpedig aktív szakértőket. Ezek mellett talán a legjelentősebb az a tanácsi határozat, amely értelmében 2010. jan. 1-jétől az Europol megszűnik tagállamok által finanszírozott szervezet lenni és ettől kezdve az Europol költségvetését az EU adja. Ez idáig különböző mátrixok alapján különböző tagállamok, különböző igazságosnak mondható pénzügyi leosztásokból adták össze az Europol kb. 60 millió eurós költségvetését. A tagállami pénzügyi közreműködés megszűnik, és az Unió fogja finanszírozni az Europolt. Ezzel a döntéshozatal mechanizmusa könnyebbé válik az Europolon belül. A döntések jelentős része majd egyszerű többséggel születik, egységessé válnak nemcsak a szakmai, hanem a pénzügyi, személyzeti munkajogi szabályok, amelyeket ma az Europolban eltérő módon kezelünk, mert ebből a szempontból nálunk nincsen meg még a tagállami standardizáció.

Jelenleg az Europol 600 fős létszámmal rendelkezik. Tervezik-e a szervezet bővítését, várható-e, hogy egy „európai FBI” áll föl, illetve a műveletivé válás hatékonyabbá tehetné-e az európai bűnüldözést?

Az Europol létszáma növekedni fog, hiszen egy rendkívül dinamikusan fejlődő szervezetről van szó. Máris kinőttük a jelenlegi főhadiszállásunkat, központi épületünket, ezért a holland állammal közösen az EU egy új Europol székház építésébe fogott, amely 800-nál is több munkatárs befogadására alkalmas, s amely a tervek szerint 2009 végére készül el. Ez persze nem jelenti azt, hogy egyetértünk azzal, hogy számunkra végrehajtó és a tagállamok feletti rendőrségi funkciókat biztosító hatásköröket kapjunk. Azt gondolom, hogy az Europol az EU jelen állapotában nem lesz és nem is célozza meg ezt a fajta „európai FBI-os” megoldást. Nem cél - sem a tagállamoknál, sem nálunk - hogy egy ilyen szervezetet létrehozzanak az EU-n belül. Nyomozási hatáskörünk nincs, erre nem törekszünk, tagállamok feletti felügyeletet nem kívánunk gyakorolni, együttműködni szeretnénk. Nem akarunk olyanfajta jogosítványokat vindikálni a tagállamokon belül, amelyek a szabadságjogok korlátozásával járnak, ilyen pl. az őrizetbe vételtől egészen a házkutatásig. A büntetőeljárásban felsorolt szabadságjogokat korlátozó intézkedéseket nem kérjük, nem tervezzük.

Tehát marad az elemzés, értékelés?

Nem, ez így önmagában nem igaz. Az Europol nem csak elemez és értékel, hanem biztosítja a tagállamok közötti információ cserét, 3 hatalmas adattár áll erre rendelkezésre, az ún. információs rendszer, az elemző rendszer és az index rendszer. Másodszor bűnelemző tevékenységet folytat, ügyelemzést és stratégiai elemzést, erre felhasználja a már említett elemző rendszert. Ezen túl segítséget nyújt, technikai „best practice” és tapasztalati segítséget a tagállamok felkérése alapján a bűncselekmények helyszínén. Csak egy magyar vonatkozású példa : tavaly augusztusban, amikor a 8,1 tonna bankpapírt a magyar rendőrség a német rendőrséggel és az Europollal közösen foglalt le. Természetesen a magyar rendőrség járt el az eljárási jog hatályos rendelkezése szerint, de az Europol két munkatársa ott volt , és szakértői segítséget nyújtott a helyszínen, részben a nyomozási cselekmények lebonyolításában, részben pedig a bizonyítási eszközként lefoglalt papírok tekintetében. Tehát mi a helyszínen nyújtunk segítséget a tagállamok nyomozószerveinek, ezen túlmenően oktatást végzünk és a nemzetközi koordinációban van nagyon fontos szerepünk. Azzal azonosítani az Europolt, hogy csak koordinál meg elemez, ez hiba lenne, ennél lényegesen színesebb és bővebb a tevékenységi körünk.

Az igazgató-helyettesi kör is mandátumhoz kötött, tehát bizonyos ideig lehet csak ezt a posztot betölteni. Hogyan tervezi tovább tábornok úr? Mi lesz a felhalmozott tudásával, tapasztalatával? Lesz-e belőle könyv, vagy az oktatás terén fogja ezt kamatoztatni?

Ne tessék engem hájjal kenegetni! A kérdés technikai oldalára a következő a személyes válasz: ebben a pillanatban 9 évben maximált a Europolnál eltölthető munkaévek száma, amely 9 évet két szerződésre bont az Europol munkáltatói szerződés. Ebből a 2 szerződésből az elsőt letöltöttem, vagy letöltöm ez év dec. 31-én. Az elmúlt 20 évből 11-et töltöttem összesen külföldön. Határozott szándékom volt, hogy végleg hazautazom és visszavonulok a nemzetközi tevékenységtől, azonban itthonról erőteljes támogatást kaptam az országos főkapitánytól és a korábbi belügyminisztertől. Ezek hatására megváltoztattam ezt a döntésemet. Miután a szervezet ez év márciusában ajánlott nekem egy újabb szerződést, úgy döntöttem, hogy ha nem is maradok 5 évre – számomra túlságosan sok lenne – 2 évet még vállaltam.

Ez elválik az én jövőképemtől, mert én korábban sem adtam a testemet és a lelkemet el sem a rendőrségnek, sem az Europolnak, csak azt a szaktudást, amit esetleg áruba lehet bocsátani. Ezt a vevők többnyire másként értékelték, de amikor hazajövök, akkor nem szeretnék már senkinek a főnöke, de senkinek a beosztottja sem lenni. Abban az évben betöltöm a 60. életévem, az anyagaim rendelkezésre állnak, arra hogy az akadémiai doktori disszertációmat megírjam. Úgy gondolom, hogy megmaradtam jelentős tényező a mai rendészettudományban. Szabadságom ideje alatt, több konferenciára meghívás közül három ízben ebben a témában tartottam előadást: a nagyvárosi bűnözésről szóló konferencián, amelyet a Fővárosi Közgyűlés rendészeti bizottságának elnöke, mint a nagyvárosok szövetségének alelnöke szervezett; a Rendőrtiszti Főiskolán a Rendészettudományi Társaság szervezésében az EU rendőrségeiről, illetve a Magyar Kriminológiai Társaság ülésére, ahol a rendőrségi modernizáció témában Finszter professzor úr előadásának én voltam a korreferátora. Mindemellett néhány publikációval évente azért rendre jelentkezem a magyar rendészettudományban, kriminológiában is. Tehát az oktatás és a tudományos tevékenység számomra mindenkép megmarad.

police.hu

Szólj hozzá a fórumon Kék Hírek - Interjú Dr. Salgó László r. altábornaggyal, az Európai Unió Rendőrségi Hivatala igazgató-helyettesével

Kék Hírek Online: kekhirek.mconet.biz

Kék Hírek linkajánló: kekhireklink.mconet.biz

A hír támogatója:
Weblap gyártás, Honlap készítés, Weblap menedzselés.
Pl.:Klíma DVD Hotel Autó Ingatlan Egészség Számítógép Kereső optimalizálás
Minden ami Internet -> MCOnet International - Magyarország: www.mconet.biz; www.mconet.hu

*** Kék Hírek Online videógaléria ***

Kapcsolatfelvétel | Adatvédelmi nyilatkozat | Impresszum
MCOnet 2001-2024. - Minden jog fenntartva - Copyright - www.mconet.hu