Manapság a közösségi médián sérülnek a leggyakrabban a személyiségi jogok
2017. február 16. 12:52
Manapság személyiségi jogsértés a leggyakrabban az interneten, azon belül is a különböző közösségi médiafelületeken történik, mivel a felhasználók sokkal szabadabban, meggondolatlanabbul fogalmaznak, osztanak meg képet. Már akkor megsértjük más jogait, ha az ő nevében regisztrálunk a Facebookra.
A bírósági gyakorlatban felmerült esetek többségében a személyes adatokat, a képmáshoz való jogot, az emberi méltóságot, a becsületet és a jóhírnevet sértik meg. Képmáshoz való jogot abban az esetben sértünk, ha egy összejövetelen készült csoportképet közzéteszünk, amelyen olyan is szerepel, aki nem kívánt az internetre felkerülni. Az emberi méltóságot, a becsületet és a jórhínevet a rosszul megválasztott szavakkal, üzenetekkel megsérthetjük, ugyanakkor a szabad véleménynyilvánítás alaptörvénye ebben az esetben megvédheti a véleményt.
Manapság a közösségi médián sérülnek a leggyakrabban a személyiségi jogok
A jóhírnév megsértésekor valaki valótlan tényt állít vagy híresztel, vagy valós tényt hamis színben tüntet fel. A jogsértés felelőssége alól nem mentesíti fel a személyt, ha az információ másoktól származik. A Kúria tavaly tovább szélesítette a Facebookon elkövethető személyiségi jogsértésekért való felelősséget azzal, hogy a saját profiloldalon megjelenő hozzászólásokért is a tulajdonos felel. Az, akit személyiségi jogában megsértenek: követelhei a bíróságtól a jogsértő eltiltását, elégtételt követelhet, valamint a sérelmes helyzet megszüntetését, helyreállítását és a sértő dolog megsemmisítését.
/T.D.