Belföldi hírek

H I R D E T É S
2024.04.24. - Wednesday, György napja van.

Belföldi hírek

Végveszélyben a magyar szőlősgazdák

2009. September 07. 16:31
Végveszélyben a magyar szőlősgazdák
Nagyon rossz időszak van a magyar borásztársadalom mögött. A leépülés szélére jutott az ágazat, az emberek inkább kivágják szőlőiket, hiszen nem tudnak megélni a szőlőért, borért kapott pénzből - jelentette ki Font Sándor hétfői sajtótájékoztatóján.
Máshol Európában egy jól fizetett, elit szakmának számít az, ha valaki szőlővel és borral foglalkozik, Magyarországon azonban nem lehet megélni belőle, jelenleg ugyanis 20 éve nem látott mélységben van a szőlőfelvásárlás ára - fogalmazott a Fidesz mezőgazdasági szakpolitikusa.

A képviselő megemlített több tényezőt is, melyek együttesen játszottak közre az ágazat tönkremenetelében. Egyáltalán nem volt a magyar gazdák segítségére az uniós szőlő-bor reform, melyet a magyar kormányzat és Gráf József is egyöntetűen támogatott - mutatott rá Font Sándor, hozzáfűzve: a szőlő-bor reform következménye például az is, hogy a magyar gazdák már kivágni sem tudják a szőlőket, hiszen a tavalyi év folyamán a kivágást igénylők csupán 50 százalékának adták meg az engedélyt.

font_sandor_430_880_20090907161515_470.jpg

Font Sándor: Végveszélyben a magyar szőlősgazdák

Az Európai Unióba való belépéssel jelentkezett két probléma: egyrészt a vámhatárok lebontásával adóteher nélkül exportálnak egyes termelők a szomszédos országokba bort, amit utána ilyen-olyan úton visszahoznak az országba, s így jelentős előnyre tesznek szert az ilyen kerülőutakat nem választó gazdákkal szemben - mutatott rá a fideszes képviselő. A másik problémát az inport jelenti, ugyanis óriási mennyiségű olasz import érkezik Magyarországra, visszaszorítva a magyar asztali borok felvásárlását, holott pont ebből a fajtából fogy a legtöbb az országban.

Komoly problémát jelent az is, hogy a magyar kereskedők 30-40 százalékban számla nélkül hajlandóak csak megvásárolni a termelőktől a bort, különben át sem veszik azt - mondta Font Sándor, kijelentve: nagy hiányossága ez a hatóságoknak, hogy ezt az ágazatot nem ellenőrzik megfelelően.

Nagy gondot okoz az is a termelőknek, hogy bornak nem minősülő, de borként eladott hamis bor is bejut a piacra, s a hatóságok ezeket sem tudják megfelelően kiszűrni. Mindemellett a zárjegy eltörlése sem nevezhető sikertörténetnek, hiszen ez is csak a feketegazdaság növekedését segítette elő - mondta Font Sándor.

A mezőgazdasági bizottság elnöke tájékoztatott: júliusban írásbeli kérdéssel fordult a mezőgazdasági miniszterhez, melyben arról kért tájékoztatást, hogy milyen intézkedésekkel kívánják megelőzni egy válsághelyzet kialakulását az ágazatban. Erre meglehetősen semmitmondó válasz érkezett: túl korai lenne intézkedéseket hozni az ügyben, s különben sem olyan rossz még a helyzet - hangsúlyozta a fideszes politikus.

Font Sándor ezután újabb kérdést intézett a miniszterhez augusztusban, s azt javasolta, hogy a gazdák helyzetének javítására támogassa a kormány 100 ezer hektoliter óbor lepárlását.

A kormány ezt követően elkészített egy rendelettervezetet, mely valóban engedélyezi 100 ezer hektoliter lepárlását, de csakis az új, azaz 2009-es szüretelésű borét. Ez több szempontból is problémás - jelentette ki a politikus. A lepárlási időszak egybeesik a szüreti időszakkal, és így nagy az esély arra, hogy a hamis borok is be fognak kerülni a lepárlási rendszerbe, tehát sokkal jobb lenne, ha a szüreti időszak lezárultával lenne lehetőség a lepárlások megkezdésére. Emellett érdemes lenne támogatásokat átcsoportosítani az óbor lepárlására is, mert azok biztosan valódi, ellenőrzött, papírral igazolt borok, s az alacsony felvásárlás miatt az előző évben sok bor maradt a termelőknél - mutatott rá Font Sándor.

(Forrás: fidesz.hu)

Belföldi hírek - www.belfoldihirek.com

-ba-
Kapcsolatfelvétel | Adatvédelmi nyilatkozat | Impresszum
MCOnet 2001-2024. - Minden jog fenntartva - Copyright - www.mconet.hu