Belföldi hírek

H I R D E T É S
2024.05.03. - Friday, Tímea napja van.

Belföldi hírek

Újjáépülő nemzeti alaptanterv és érettségi

2010. June 11. 11:00
Újjáépülő nemzeti alaptanterv és érettségi
Az érettségi rendszerének "újjáépítéséről" és új nemzeti alaptanterv megalkotásáról beszélt Hoffmann Rózsa, a Fidesz oktatási műhelyének budapesti konferenciáján. Pokorni Zoltán pedig bejelentette, hogy a felsőoktatási Bologna-folyamat átfogó vizsgálatára kérik fel a kormányt.
Hoffmann Rózsa: Az oktatásügy mára nagyon leromlott, meg kell kezdeni az újjáépítést minél gyorsabb ütemben

Hoffmann Rózsa
kifejtette, hogy a 2005-ben bevezetett érettségi rendszer jelen formájában elhibázott, hozzájárult a tanulmányi eredmények romlásához, ezért "újjáépítésére" van szükség. Élesen bírálta, hogy jelenleg csupán 20 százalékot kell elérni az érettségin a ketteshez, miközben a KRESZ-vizsgán 90 százalékot kell teljesíteni. Ennek az az üzenete, hogy nem kell komolyan venni a tanulást - mutatott rá a KDNP-s politikus.

Hoffmann Rózsa

Hoffmann Rózsa, a kereszténydemokrata oktatási államtitkár

Az új Natban (Nemzeti Alaptantervben) és a kapcsolódó kerettantervekben ismét szabályozzák majd a tananyagot - ígérte. Ma ugyanis elvileg működhet legálisan úgy egy általános iskola, hogy nem tanítják Petőfi Sándort, a János vitézt. Külön hangsúlyozta a nevelés eddigi színtereinek kiszélesítését, példaként említve a kirándulásokat, szakköröket, táborokat. A nevelés a magyar oktatásügy erőssége volt, ha visszahelyezik "polgárjogába", várhatóan jobb lesz a közérzet és a tanulmányi eredmények is - mondta.

Pokorni Zoltán: a Bologna-folyamat átfogó vizsgálatára kérik fel a kormányt


Pokorni Zoltán bejelentette, hogy határozati javaslatban kérik fel a kormányt a felsőoktatási Bologna-folyamat átfogó vizsgálatára. Egységes, osztatlan pedagógusképzés kialakítását kezdje meg a kormány, illetve, hogy elkezdődjön a pedagógus életpálya-modell részleteinek kidolgozása, - tette hozzá.
A feladatok közé sorolta a nevelés megerősítését, az integrált oktatás eszközeinek megteremtését. Utóbbi kapcsán a kiemelt oktatási körzetek létrehozását szorgalmazta a hátrányos helyzetű térségekben, valamint peciális finanszírozási formákat kell kialakítani a kollégiumokra és kisiskolákra - tette hozzá Pokorni Zoltán.

 

Pokorni Zoltán

Pokorni Zoltán, az Országgyűlés oktatási bizottságának fideszes elnöke


Továbbá beszélt a határon túli osztálykirándulási program elindításának fontosságáról is, amelyet a kormány pályázati úton, vagy normatív alapon támogathatna majd. Az eddigi intézkedésekről szólva kiemelte a családi pótlék iskolába járáshoz kötését, és hogy jogosítványt ne lehessen alapfokú végzettség nélkül szerezni. Szólt arról, hogy a parlament előtt van a buktatásról és az emelt szintű érettségiről szóló indítvány is.

A tanácskozáson elhangzott, hogy az oktatási államtitkárságon a felsőoktatást Dux László egyetemi tanár, míg a közoktatást Gloviczki Zoltán felügyeli majd közoktatási helyettes államtitkárként.

 

Lázár János: szociális típusú integráció kell az oktatásban

"Arra van szükség, hogy minden szegény, tehetséges, ambiciózus, rátermett gyermek - és általa a szülő is - kapjon lehetőséget arra, hogy boldoguljon ebben a társadalomban" - mondta Lázár János.  Véleménye szerint az integráció gyermekvédelmi eszközökkel, munkahelyteremtő és társadalmi felzárkóztató programok kiegészítésével valósítható meg. "Akkor lehetünk sikeresek, ha azt vesszük figyelembe, hogy melyik szegény gyermek érdemes a támogatásra", - emelte ki, ahol adott esetben a szülői háttér is támogatja a tanulást.

Adminisztratív eszközökkel azonban nem lehet számon kérni az esélyegyenlőséget - tette hozzá.  "Ma az oktatási rendszer sokkal szegregálóbb, mint bármikor volt", ami szerinte a nyolcéves szocialista kormányzásnak tudható be."

 

Lázár János

Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője


Arról is beszélt, hogy "az oktatáspolitikában gyors cselekvésre van szükség". Ennek jegyében hétfőn tűzi napirendre az Országgyűlés a buktatás lehetőségének visszahozatalát az általános iskolák alsó tagozatában. Meg kell teremteni az iskolák megbecsültségét, ám a pedagógustársadalom gyors felemelkedésének nincs reális lehetősége - fűzte hozzá. A fiatal generációkat kell megnyerni ma a Magyarországon maradáshoz, de ha az oktatásban és az egészségügyben nem lesz előrelépés, "akkor el fognak menni ebből a hazából" - tette hozzá.


Czomba Sándor: a közoktatás és a szakképzés elválaszthatatlan egymástól


Czomba Sándor rámutatott, hogy a közoktatás és a szakképzés elválaszthatatlan egymástól. A munkaadók és a munkavállalók egyaránt elégedetlenek a szakképzéssel; a szakiskolákba járók száma drasztikusan csökkent, ami közvetlenül érinti a gazdaság teljesítőképességét - sorolta. Amíg az általános iskolákból funkcionális analfabéták kerülnek ki "nem kis számban", a szakképzés sem tud előrelépni. Ezért az általános iskola nyolc osztályának "elvégzése mögött tartalomnak, tudásnak kellene állnia" - mondta.



Czomba Sándor

Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikai államtitkára

"A szakképzésből iszonyú mennyiségű pénz folyik ki feleslegesen" - fogalmazott. Ma négy-öt évig tanulnak szakmát a diákok, de a szakiskolákból úgy kerülnek ki, hogy "semmit nem tudnak". A normatív támogatás nem ösztönöz ezen az oktatási területen! A kamaráknak fokozottabb szerepvállalást biztosítanak a jövőben a szakképzésben, általuk "az élethez kerülnek majd közelebb" a diákok, mert gyakorlatra tesznek szert.

 

(Forrás: fidesz.hu)

Belföldi hírek - www.belfoldihirek.com
*MA*

 

 


Kapcsolatfelvétel | Adatvédelmi nyilatkozat | Impresszum
MCOnet 2001-2024. - Minden jog fenntartva - Copyright - www.mconet.hu