Belföldi hírek

H I R D E T É S
2024.04.18. - Thursday, Andrea napja van.

Belföldi hírek

Sólyom: Európai Bíróság elé kerülhet a szlovák jogsértés

2009. September 05. 11:21
Sólyom: Európai Bíróság elé kerülhet a szlovák jogsértés
"Elszomorít a kapcsolatunk megromlása Szlovákiával" - nyilatkozta Sólyom László a Frankfurter Allgemeine Zeitung pénteki számában. A magyar államfőt elmondása szerint meglepte augusztus 21-ei kitiltása az országból, és megjegyezte azt is: az uniós jogot sértő Szlovákiában igen sok Szent István-szoborral lehet találkozni, s azok egyáltalán nem Magyarország revizionista politikáját jelzik.
Kettős interjút közölt a magyar és a szlovák köztársasági elnökkel pénteken a német Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). A napilap "Ez jogsértés" című interjújában Sólyom László, míg a "Provokáció volt" címet viselő írásában Ivan Gasparovicot kérdezte a magyar-szlovák viszony megromlásához vezető eseményekről és a megoldás lehetőségeiről.

Sólyom László az interjúban úgy fogalmazott, elszomorítja a kapcsolat megromlása. "Én mindig minden szomszédunkkal, beleértve Szlovákiát is, a jó viszonyra törekedtem" - mondta az államfő, kiemelve, hogy a kapcsolat megromlásának több állomása volt azóta, hogy a szlovák miniszterelnök koalícióra lépett a szélsőséges nemzeti párttal. Mint mondta, azóta Pozsony több olyan lépést tett, amelyek megnehezítették a magyar nemzetiségű szlovák állampolgárok helyzetét és rontottak közérzetükön. Az államfő példaként említette a Benes-dekrétumok megerősítését, a magyar nyelvű tankönyvekről szóló törvénytervezetet és az államnyelvtörvény ügyét.

ov_solyom3_430_480_20090905104609_78.jpg

Sólyom László köztársasági elnök Orbán Viktor Fidesz elnök társaságában


"Az, hogy augusztus 21-én nem léphettem be Szlovákiába, még ezek után is meglepetés volt" - mondta Sólyom László, hozzátéve, hogy Révkomárom városa hívta meg őt a Szent István-szobor felavatására, amiről júniusban tájékoztatta a szlovák nagykövetet. Mint mondta, júliusban tudatták vele, hogy Ivan Gasparovic augusztus 20-án külföldi szabadságát tölti, így eleve nem került szóba egy esetleges találkozó vele. Az államfő szerint augusztus 18-án még egyeztették a pozsonyi külügyminisztériummal a látogatás technikai részleteit, szlovák részről azonban később a Varsói Szerződés államainak 1968. augusztus 21-i bevonulásával állították párhuzamba a tervezett látogatást. Ez azonban - fogalmazott Sólyom László - értelmezhetetlen volt számára.

"El kellett mennem a határig"

Mint mondta, azért nem mondta le a látogatást, miután Robert Fico miniszterelnök "nemkívánatos személynek" minősítette, mert akkor elismerte volna a pozsonyi vádak jogosságát. Az államfő szerint tíz percnyire Komáromtól, a kocsiban ülve tudta meg, hogy nem léphet be az országba. Hozzátette: ezek után nem volt más választása, mint elmenni a határig, és tájékoztatni az ott összegyűlt újságírókat arról, mi történt.

Értelmetlen vádak

Sólyom László az interjúban arról is beszélt, hogy nem tudja értelmezni Robert Fico azon vádjait, amelyek szerint a Szent István-szobor felavatásán való részvétele Szlovákia szuverenitásának megsértését jelentette volna. "Ha Szlovákiába utazik, nagyon sok, magyarok lakta településen talál Szent István-szobrot. Ezek Magyarország és Szlovákia közös történelmét tanúsítják, és nem a magyar államiság demonstrálásának számítanak" - fogalmazott a köztársasági elnök. Hozzátette: miként egy nappal korábban Budapesten, úgy Komáromban is éppen erről akart beszélni.

solyom_laszlo1_564_20090905112031_360.jpg

Sólyom László köztársasági elnök

"Nyolc államban élnek magyarok"

Az államfő felidézte azt is, hogy Magyarország már Szent István idejében is többnemzetiségű állam volt, és a mai napig az is maradt. Előfordult azonban, hogy a magyarok a határokon kívül éltek, ennek ellenére kulturális és nyelvi egységet alkottak, amit ma is és a jövőben is szeretnének megőrizni - mondta, emlékeztetve, hogy Magyarországot is beleértve jelenleg nyolc államban élnek magyarok. Ez azonban - folytatta az államfő - nem jelent területi követelést, a revizionista politika a világháborúk közötti időben létezett. "Egyértelmű, hogy a magyaroknak a lakóhelyük szerinti államhoz kell lojálisnak lenniük, és integrálódniuk kell" - fogalmazott Sólyom László, kiemelve, hogy Európának ezen régióiban soha nem alakulhatnak etnikailag és nyelvileg homogén államok.

"Uniós jogot sértett Szlovákia"

A szlovákiai utazás megtiltásával kapcsolatban a köztársasági elnök úgy fogalmazott: a politikai vetületen kívül ennek jogi vonzata is van, a szlovákok ugyanis uniós jogot sértettek a beutazás megtagadásával. "Ezt a jogsértést tisztázni kell, hogy hasonló esetek ne fordulhassanak elő" - fogalmazott, hozzátéve: ezért elképzelhető, hogy az Európai Bíróság elé kerül az ügy. Mint mondta, az Európai Uniónak foglalkoznia kell a vitával, ugyanis az EU már nem csak a szén- és acélközösséget jelenti, hanem egy olyan szövetséget, ami biztosítja állampolgárai számára a szabadságjogokat. Mint rámutatott, az eset ráadásul épp azokban a napokban történt, amikor Magyarország épp a határnyitás évfordulóját ünnepelte. "Ez jelenti a szimbolikus évfordulót, nem 1968" - jelentette ki az államfő.

(Forrás: fidesz.hu - FH)

Belföldi hírek - www.belfoldihirek.com

-ba-
Kapcsolatfelvétel | Adatvédelmi nyilatkozat | Impresszum
MCOnet 2001-2024. - Minden jog fenntartva - Copyright - www.mconet.hu