Belföldi hírek

H I R D E T É S
2024.04.26. - Friday, Ervin napja van.

Belföldi hírek

Az ellenzék elutasította a felsőoktatási törvény módosítását

2009. October 22. 15:14
Az ellenzék elutasította a felsőoktatási törvény módosítását
Hosszú vita után az Országgyűlés oktatási és tudományos bizottságának kormánypárti többsége jóváhagyta a felsőoktatási törvény módosítását. Az ellenzéki képviselők szerint a módosítással a felsőoktatás privatizációjának lehetőségét rajzolódik ki.
Pósán László fideszes képviselő értetlenségének adott hangot, amiért most kell foglalkozniuk a felsőoktatási törvény módosításával. Mint mondta, ezzel csak kényszerpályára terelik a következő kormányt. Nehezményezte, hogy előzetesen nem volt egyeztetés az indítványról sem az akadémiával, sem a szakszervezetekkel. Az indítványban a vállalati közintézet létesítésének lehetősége utat nyithat a felsőoktatás privatizációja előtt.

A Fidesz képviselője több dolgot is hiányolt a módosításból, így a rektori fizetések, a pedagógusképzés és a gazdasági tanácsok szabályozását is.

posan_laszlo_parlament_430_10_20091022151338_655.jpg

Pósán László, a Fidesz szakpolitikusa

Hoffmann Rózsa kereszténydemokrata képviselő kifejtette, hogy a törvénymódosítás tovább növeli a bürokráciát, melyek már most az elviselhetetlenség határát súrolják. A vállalati közintézet szerinte is a privatizáció lehetőségét nyitná meg, s itt külön veszélyforrásként említette az egyetemi klinikákat, amelyeknél lehetőség lenne betegellátás céljára vállalkozások létrehozására. A módosító javaslatból kiemelte, hogy nem ért egyet az akkreditációs bizottság létszámának csökkentésével, s azzal, hogy a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) szavazati jogot kaphat, míg például a doktoranduszok nem.

hoffmann_430_703_20091022151338_936.jpg

Hoffmann Rózsa, a KDNP szakpolitikusa

Almássy Kornél független képviselőként nem látta a koncepciót a javaslatban, s "finoman szólva" is furcsállotta, hogy egy éven belül többször is módosítanák a felsőoktatási törvényt. Nem értette, miért csökkentenék az akkreditációs bizottság létszámát, s érthetetetlennek tartja, hogyan jön a képbe a miniszter az egyetemi tanárok kinevezésekor.

Molnár Péter, a Doktoranduszok Országos Szövetsége képviseletében jelezte sérelmét, miszerint a tervezet szerint nem kapnának szavazati jogot az akkreditációs bizottságban.

Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár a felvetésekre reagálva válaszában elmondta, hogy a vállalati közintézet létesítése lehetőség az intézmények számára, s akkor alapíthatnak ilyen intézetet, ha olyan piaci kutatás történik, amely az alapfeladatokat nem érinti. A gazdasági társaságok megmaradnak, változatlan jogosítványokkal. Az akkreditációs bizottság kapcsán nyitottnak mutatkozott a doktoranduszok szavazati jogának megadásáról is.

(Forrás: fidesz.hu - MTI)

Belföldi hírek - www.belfoldihirek.com

-ba-

Kapcsolatfelvétel | Adatvédelmi nyilatkozat | Impresszum
MCOnet 2001-2024. - Minden jog fenntartva - Copyright - www.mconet.hu