Belföldi hírek

H I R D E T É S
2024.04.29. - Monday, Péter napja van.

Belföldi hírek

Az ÁSZ jelentése a 2010. évi országgyűlési választásra fordított pénzeszközök elszámolásának ellenőrzéséről

2011. May 24. 14:47
Az ÁSZ jelentése a 2010. évi országgyűlési választásra fordított pénzeszközök elszámolásának ellenőrzéséről
A választási eljárási törvény felhatalmazása alapján az Állami Számvevőszék hivatalból ellenőrizte a 2010. évi általános országgyűlési választáson képviselethez jutottak körében a választásra fordított állami és más pénzeszközök felhasználását.
Az ellenőrzés célja annak megállapítására irányult, hogy a mandátumhoz jutott négy jelölő szervezet és egy független jelölt nyilvánosságra hozta-e határidőben a választásra fordított pénzeszközök, anyagi támogatások összegét, forrását és felhasználásának módját, betartotta-e a törvényben meghatározott költséghatárt, gondoskodott-e a források és a felhasználás szabályszerű nyilvántartásáról és bizonylatolásáról.

Az ellenőrzés körülményei tekintetében a törvény 1998 óta hatályos rendelkezései a negyedik országgyűlési választási ciklusra sem biztosították a feltételeket a választási kampánypénzek eredetének és felhasználásának teljes átláthatóságához. Az ÁSZ ellenőrzési hatásköre a hiányos jogszabályi környezet miatt korlátozott maradt, ellenőrzési jogosultsága kizárólag a jelölő szervezetek elszámolásainak vizsgálatára terjedt ki.

választás

Az ÁSZ hivatalból ellenőrizte a 2010. évi általános országgyűlési választáson képviselethez jutottak körében a választásra fordított állami és más pénzeszközök felhasználását

 




Főbb megállapítások

A választások második fordulóját követő 60 napon belül a Fidesz és KDNP jelölő szervezet, valamint a Jobbik jelölő szervezet hozta nyilvánosságra a 2010. évi országgyűlési képviselő-választásra fordított pénzeszközök forrásairól és felhasználásáról szóló elszámolását.

Az MSZP jelölő szervezet szintén határidőn belül megküldte beszámolóját a Magyar Közlöny Szerkesztőségének, de azt jelzése alapján, önhibáján kívül négy napos késedelemmel tették közzé.

Az LMP jelölő  szervezet, illetve a független jelölt a beszámolóját késedelemmel küldte meg, melyek a Hivatalos Értesítő 2010. évi 52. és 102. számában jelentek meg.

A beszámolókban nyilvánosságra hozott bevételi és kiadási adatok – a Jobbik jelölő szervezet kivételével – megegyeztek a könyvviteli nyilvántartásokban szereplő és az ellenőrzés részére bemutatott dokumentumok adataival. A Jobbik jelölő szervezet beszámolójából hiányzott, összesen 394 ezer Ft választási kiadás, amelyből 35 ezer Ft-ot nem szerepeltettek a könyvelésben és 359 ezer Ft-ot a politikai kiadások között tartottak nyilván. Hiányzott továbbá a beszámolóból az ezek fedezetéül szolgáló egyéb bevétel. A szabálytalanságból eredően sérült a teljesség számviteli elve.

Az LMP jelölő  szervezet az állított jelöltek számát tévesen, 300 fő helyett 304 főben jelölte meg. Az MSZP jelölő szervezet beszámolójából kimaradt az állított jelöltek száma, 386 fő.

A felülvizsgált elszámolások szerint a jelölő szervezetek és a független jelölt kampányforrásainak összege, megoszlása az alábbiak szerint alakult (ezer Ft-ban):

kampány

A kampányforrások összege, megoszlása a fentiek szerint alakult



A jelöltarányos költségvetési támogatást a jelölő szervezetek szabályszerűen, dologi kiadásokra használták fel, arról határidőben, záradékolt számlamásolatokkal elszámoltak az Önkormányzati Minisztérium felé. A független jelölt elszámolását több mint fél éves késéssel küldte meg az illetékes minisztériumnak.

A párttörvény hatálya alá tartozó jelölő szervezetek a törvényben rögzített, forrásszerzést tiltó és korlátozó előírásokat nyilvántartásaik szerint, a beszámolókban feltüntetett országgyűlési képviselő-választásra fordított összeg forrásai vonatkozásában betartották.

Az ellenőrzött jelölő szervezetek és a független jelölt felülvizsgált kampányráfordításainak megoszlását a következő ábra szemlélteti:


ábra

A kampányráfordítások megoszlását a fenti ábra szemlélteti


Az anyagjellegű  ráfordítások között plakátra, választási gyűlés megszervezésére fordított összegeket, médiában közzétett politikai hirdetési kiadást, valamint névjegyzéki adatszolgáltatást számoltak el.

A szankció  nélkül felhasználható keretösszeget a rendelkezésre bocsátott dokumentációk szerint, az ellenőrzött jelölő szervezetek és a független jelölt nem lépték túl, nyilvántartásaik szerint annál kevesebbet költöttek. A Jobbik jelölő szervezetnél sem okozott túllépést az elszámolásából hiányzó összeg.

Belső szabályozást vagy utasítást léptettek hatályba a választásokkal kapcsolatos speciális nyilvántartási és gazdálkodási teendők ellátásához a helyszínen ellenőrzött jelölő szervezetek. Ezek az előírások a jelölő szervezeten belül egységesen, azonban egymástól eltérően szabályozták – a törvényben nem definiált – kampányköltség és kampányidőszak fogalmát; a kampányelszámolás, valamint a források és ráfordítások elkülönítésének feladatait. A belső előírások részletezettsége, tartalma eltérő volt az adott jelölő szervezet választási kampányban szerzett tapasztalatától, sajátosságaitól és kampánnyal kapcsolatos stratégiájától függően.

A közzétett beszámolókat megalapozó számviteli nyilvántartások vezetésében a belső előírások érvényesültek, azok biztosították a kampánybevételek és ráfordítások fő jogcímenkénti elkülönítését. A Fidesz és KDNP jelölő szervezet a kampány célú bevételeket és kiadásokat elkülönített bankszámlán szedte be, illetve fizette ki, azokat a működéssel összefüggő pénzforgalomtól a jobb átláthatóság érdekében elkülönítette. A többi ellenőrzött jelölő szervezet a párt működésével kapcsolatos bankszámlát használta a kampány pénzforgalmának elszámolására.


Állami Számvevőszék

Az ÁSZ jelentése a 2010. évi országgyűlési választásra fordított pénzeszközök elszámolásának ellenőrzéséről


A nyilvántartott kampánybevételek és költségek bizonylatolása – két jelölő szervezetnél feltárt hiba kivételével – megfelelt a számviteli törvényben és belső előírásokban meghatározott alaki és tartalmi követelményeknek. A Jobbik jelölő szervezetnél a kampánytevékenységre vonatkozó, annak jogszerűségét igazoló szerződések, egyéb kötelezettségvállalási dokumentumok a vizsgált bizonylatok 31%-ánál, teljesítésigazolások az ellenőrzött bizonylatok 23%-ánál nem voltak. A szerződéssel, kötelezettségvállalással alá nem támasztott számviteli bizonylatok a tartalmuk alapján kampánnyal összefüggő költségeket tartalmaztak. Az LMP jelölő szervezetnél a választásokkal kapcsolatos gazdasági események bizonylatainak alaki és tartalmi követelményei közül a könyvelés dátumának rögzítése, valamint igazolása hiányzott. Az alaki hibák a beszámoló valódiságát nem befolyásolták. A bizonylatok megőrzéséről a jelölő szervezetek és a független jelölt gondoskodtak.

Javaslatok

A helyszíni ellenőrzés megállapításainak hasznosítása mellett – a jelölő szervezeteknek és a független jelöltnek tett javaslatokon túlmenően – javasoljuk a Kormánynak, kezdeményezze a választási eljárásról szóló törvény módosítását – figyelemmel az Állami Számvevőszék korábbi jelentéseiben megfogalmazott javaslataira is – annak érdekében, hogy a választási kampány finanszírozása átlátható, ellenőrizhető legyen.

Az elkészített jelentés az interneten, a www.asz.hu címen olvasható. Az Állami Számvevőszékkel kapcsolatos friss hírek a www.aszhirportal.hu oldalon találhatók.


-kt-

Kapcsolatfelvétel | Adatvédelmi nyilatkozat | Impresszum
MCOnet 2001-2024. - Minden jog fenntartva - Copyright - www.mconet.hu