Belföldi hírek

H I R D E T É S
2024.05.03. - Friday, Tímea napja van.

Belföldi hírek

Az ÁSz elkészítette jelentését az hulladékszállítás EU jogszabályának ellenőrzéséről

2012. May 22. 15:31
Az ÁSz elkészítette jelentését az hulladékszállítás EU jogszabályának ellenőrzéséről
Az ÁSZ a stratégiája szerint a felelősségteljes, következményekkel járó, a jognak érvényt szerző közigazgatás működése érdekében, a 2012. évi ellenőrzési tervének megfelelően ellenőrizte a témát.
Az ellenőrzést nyolc ország (Hollandia, Bulgária, Norvégia, Lengyelország, Görögország, Írország, Szlovénia, Magyarország) számvevőszéke végzi el párhuzamosan 2011-2012 folyamán. A számvevőszékek jelentéseiből közös, nemzetközi jelentés készül 2012 második felében.

Unió



Az ellenőrzés célja annak értékelése volt, hogy az országhatáron átmenő hulladékszállítás szervezeti és jogi kereteinek kialakítása, illetve működése az EU Hulladékszállítási rendelet (uniós szabályozás) követelményeivel összhangban történt-e.

Főbb megállapítások


Az országhatáron átmenő hulladékszállítás felügyeletének és ellenőrzésének rendszere kiépült és működött, azonban nem valósult meg teljes körűen az EU Hulladékszállítási rendeletnek megfelelően a hulladékszállítás ellenőrzése, az adatcsere és az információáramlás.

Az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség (OKTVF), mint illetékes hatóság hulladékszállítás engedélyezési tevékenysége alapvetően megfelelt az EU Hulladékszállítási rendeletnek. A NAV (az ellenőrzött időszakban Vám- és Pénzügyőrség) ellenőrzési feladatait korlátozottan látta el. A vámszabályok szerint járt el, a hulladékszállítás ellenőrzéséhez nem volt egységes ellenőrzési követelménye. A tényleges szállítások nyilvántartását nem írták elő, ebből adódóan a keretengedélyek meglétét ugyan ellenőrizhették, de a tényleges szállítások mennyiségét, jellegét nem. Az ellenőrzési hiányosságok hátráltatták az illegális szállítások megelőzését. Az ellenőrzött időszakban (2008-2010) a hangsúly az illegális szállítások feltárására helyeződött.

Hiányosság mutatkozott az ellenőrzésre kijelölt hatóságok (OKTVF, illetve területi szervei, NAV, közlekedési és rendészeti szervek, katasztrófavédelem) együttműködésében: nem volt közös, összehangolt feladat- és erőforrásterv, nem végezték el a tapasztalatok közös kiértékelését. A NAV–nak a speciális szakértelmet igénylő feladatellátásához a környezetvédelmi hatósággal csak eseti jellegű együttműködése volt, így a folyamatos (napi 24 órás) feladatellátásához a kapcsolattartás nem volt megoldott.

pénz


Az intézmények jogszabályi felhatalmazással rendelkeztek alapvető feladataik ellátásához, azonban a szállítmányok visszatartása során követendő eljárásra nem volt jogi szabályozás (visszatartás ideje, intézkedési határidők a hatóságok részéről, járművezető tájékoztatása stb.).

Az EU hulladékszállítási rendelet végrehajtását nehezítette az áru és a hulladék megkülönböztetése (például fémáru vagy ócskavas). Az Európai Bizottság az Európai Bíróság joggyakorlata által kifejlesztett szempontokat tette közzé. A különböző hatóságok nemzetközi tapasztalatcserén, fórumokon rendszeresen részt vettek, de a tapasztalatokat még nem összegezték.

Előre mutató volt, hogy 2011-ben elkezdődött a NAV-nál a vám, a rendészeti, a környezetvédelmi, ezek között a hulladékszállítási, gazdálkodási jogszabályok alkalmazásának összehangolása, részletes eljárásrend kialakítása, aktualizálása.[1] Nőtt az ellenőrzések, speciális oktatások, képzések száma. 2012. február-március folyamán nemzetközi méretű, összehangolt hulladékellenőrzés volt. Magyarországon 258 hulladékszállítmányt ellenőriztek, és 10 nap alatt, 8 esetben összesen 88 millió Ft hulladékgazdálkodási bírságot szabtak ki.

Javaslatok

Az ellenőrzés egyes észrevételei már menet közben hasznosultak: a Vidékfejlesztési Minisztérium a hulladékról szóló törvénytervezetet kiegészítette, az ÁSZ illegális hulladékszállítás gyanúját állapította meg, amely alapján az OKTVF eljárást indított.

A jelentésben javasoltuk a vidékfejlesztési, valamint a nemzetgazdasági miniszternek, hogy intézkedjenek a NAV hulladékszállítmány ellenőrzési feladatainak ellátásához az érintett hatóságokkal (OKTVF, illetve területi szervei, katasztrófavédelmi szervek) összehangolt eljárásrend készítésének támogatásáról, a szükséges jogszabályalkotásról. Ennek keretében biztosítsák a megfelelő együttműködést, kapcsolattartást a környezetvédelmi szervekkel a NAV folyamatos (napi 24 órás) feladatellátásához. Továbbá javasoltuk, hogy az OKTVF és a NAV utóellenőrzés keretében, kockázati tényezők figyelembe vételével vizsgálják felül az ellenőrzött időszakban történt hulladékszállítások dokumentumait, és hulladékszállítási engedély hiányában tegyék meg a szükséges intézkedést. Az ellenőrzés eredményeit használják fel a részletes eljárásrend kialakításához.

ÁSZ

Az Ász összefoglaló ja az EU hulladékszállításról szóló jogi szabályozása érvényesítésének ellenőrzéséről


Intézkedjenek – az EU Hulladékokról szóló (új) irányelvét, illetve annak végrehajtásai szabályait is figyelembe véve – a hulladékszállítások különböző megközelítésű (veszélyes, nem veszélyes, EU vámhatáron, nem EU vámhatáron történő, közúti, vasúti) ellenőrzéseihez valamennyi kijelölt hatóság eddigi együttműködésének (szabályozási, gyakorlati) felülvizsgálatáról.

A vidékfejlesztési miniszternek javasoltuk, hogy intézkedjen az OKTVF-nél olyan nyilvántartási rendszer kialakításáról, amely biztosítja a pontos adatszolgáltatást, a hulladékszállítási adatok különböző szempontok szerinti lekérdezését a nemzetközi és a hazai szintű adatszolgáltatásokhoz. Intézkedjen olyan eljárás alkalmazásáról, hogy az exportra szánt hulladékszállítmányoknál, illetve (tervezett) hulladékszállításoknál az okmányok, körülmények alapján egyértelműen megállapítható jogellenes kivitel szándéka esetén szabálytalanságot és az alapján bírságot állapítsanak meg.

A számvevőszékek a nemzetközi közös jelentés alapján várhatóan további, az egyes országok hatáskörén túlmutató intézkedést igénylő megállapításokat tesznek még az Európai Bizottság számára.

Az elkészített jelentés teljes terjedelemben az interneten, a www.asz.hu címen érhető el. Az Állami Számvevőszékkel kapcsolatos friss hírek a www.aszhirportal.hu oldalon találhatók.

Kapcsolatfelvétel | Adatvédelmi nyilatkozat | Impresszum
MCOnet 2001-2024. - Minden jog fenntartva - Copyright - www.mconet.hu