Belföldi hírek

H I R D E T É S
2024.05.05. - Sunday, Györgyi napja van.

Belföldi hírek

A lakosságszámhoz kell alakítani a rendőrség létszámát

2010. May 28. 22:41
A lakosságszámhoz kell alakítani a rendőrség létszámát
A lakosság számához és a népsűrűségéhez kell igazítani a rendőrkapitányságok létszámát - válaszolt képviselői kérdésre Pintér Sándor kijelölt belügyminiszter a nemzetbiztonsági bizottság budapesti ülésén.
Pintér Sándor kifejtette, hogy vannak olyan területei az országnak, ahol "túlszolgálat" van, azaz több a rendőr, mint a szükséges. Felidézte: 1992-1993 között az Országos Rendőr-főkapitányságon egy tanulmányt készítettek, amely megállapította, hogy a rendőri létszámot a legjobb a lakosság létszámához és a lakosság népsűrűségéhez alakítani. Ezt a tanulmányt most felújították, és ennek az elvnek a figyelembe vételével kell újra elosztani a megyei rendőr-főkapitányságok és a 152 rendőrkapitányság létszámát - jelentette ki a bizottság ülésén a belügyminiszter-jelölt.

A lakosságszám és lakosság-sűrűség határozzák meg elsősorban a bűncselekmények elkövetésének helyszínét, egy adott terület bűnügyi fertőzöttségét, - hívta fel a figyelmet Pintér Sándor. A KDNP-s Földi László kérdésére, hogy miként képzeli ez 3.500 rendőr munkába állítását, emlékeztetett rá: 1998-ban, amikor átvette a Belügyminisztérium irányítását, jelentős rendőrhiánnyal küzdöttek, de 2002-ben, amikor átadta, az iskolából kibocsátott állomány "létszám feletti" volt, azaz fel lehet tölteni a rendőrségi státusokat. Közölte: reményei szerint négy év alatt ismét el lehet oda jutni hogy "a kontraszelekció leküzdésére alkalmas" létszámtöbblet legyen a rendőrségen.

Hangsúlyozta: az viszont, hogy az utcán több rendőr legyen, hamarabb elérhető cél.

 

Pintér Sándor

Pintér Sándor - Belügyminiszter


Példaként említette a Készenléti Rendőrség állományát, mint amit tartósan át lehet vezényelni a vidék egyes területeire, ahol a rendőrhiányra vezethető vissza a tulajdon elleni szabálysértések elkövetése. De - jegyezte meg - az irodákban ülőket is a közterületre vezényelhetik, annak érdekében, hogy több rendőr legyen az utcán és vegyen részt a bűnmegelőzésben.

Hangsúlyozta: "igazságos elosztást" szeretne, hogy ne legyenek közbiztonságilag privilegizált területei az országnak, de ez nem azt jelenti, hogy ahol most jó, ott le kell rontani a közbiztonságot, hanem fordítva, a jelenlegi legmagasabb szinthez kell csatlakoztatni a többi területet.


Célszerű a tulajdon elleni szabálysértéseket elzárással büntetni


Célszerű lenne a tulajdon elleni szabálysértéseket egyes esetekben a jelenlegi pénzbírság helyett elzárással büntetni - mondta Pintér Sándor az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságában.

A jelölttől Tóth Gábor (Fidesz), aki egyúttal Bag polgármestere is, kérdezte, hogy mit kíván tenni a tulajdon elleni szabálysértések számának csökkentése érdekében. A belügyminiszter-jelölt kifejtette: jelentős szakmai kihívást jelentenek a tulajdon elleni szabálysértések, főleg az ország északi-északkeleti részén rontják a lakosság közérzetét, ezért tervezetet dolgoztak ki arra, miként lehet ezt megelőzni. Felhívta a figyelmet arra: korábban problémát jelentett, hogy a feljelentést és a szabálysértés elbírálását a jegyzőkre bízták, akik nem tudtak ezekben az ügyekben megfelelően eljárni. Tavaly azonban a felderítést a rendőrség hatáskörébe utalták, de "ez kevés".


Elmondta, hogy a tulajdon elleni szabálysértéseket jellemzően azok követik el, akik szociális segélyből élnek, nincs megfelelő megélhetésük. Ha rájuk pénzbírságot szabnak ki, elvonják a pénzt a családtól. Az állam pedig tulajdonképpen "egyik zsebéből a másikba" teszi a pénzt és nem lesz visszatartó ereje. Vagy esetleg további tulajdon elleni szabálysértést követnek el, hogy megszerezzék a pénzbírságra valót.

"Meggyőződésem, hogy ezen változtatni kell, meggyőződésem az, hogy ezekben az esetekben a tulajdon elleni szabálysértéseket elzárással kell sújtani" - mondta. Ezeket az elzárásos ügyeket a rendőrségi szabálysértési előadó nem bírálhatja el, ezért alkotmány- és törvénymódosítás szükséges.

Ha csak a törvényt módosítanák - fejtette ki - és a bíróságokat terhelnék ezekkel a cselekménysorozatokkal, akkor a bíróságok "belefulladnának" a 80-100 ezer ügy elbírálásába. Ezért szükséges az alkotmány módosítása is, hogy a bírósági titkárok eljárhassanak ezekben az ügyekben.

Pintér Sándor ezen módosításokhoz kérte a bizottság támogatását.


 

(Forrás: fidesz.hu)
Belföldi hírek - www.belfoldihirek.com
*MA*

Kapcsolatfelvétel | Adatvédelmi nyilatkozat | Impresszum
MCOnet 2001-2024. - Minden jog fenntartva - Copyright - www.mconet.hu