Belföldi hírek

H I R D E T É S
2024.04.27. - Saturday, Zita napja van.

Befektetés - hitel

Egyesült Államok - AVIVA befektetés hírlevél

2008. September 22. 14:48
Egyesült Államok - AVIVA befektetés hírlevél
A hét talán legjelentősebb eseménye, hogy az Egyesült Államok kormánya a két jelzálogpiaci óriás segítségére sietett.

A piac lelkesedéssel fogadta a hírt

Erősödéssel reagáltak még hétfőn vezető New York-i tőzsdemutatók annak az intézkedéscsomagnak a hírére, amit az amerikai kormányzat a lakásfinanszírozás óriásvállalatainak, a Fannie Mae és a Freddie Mac jelzálogcégeknek a megsegítésére vezetett be. Ennek a hatására drágultak a pénzügyi és a biztosítói ágazat papírjai csakúgy, mint az építőipari cégek részvényei. A befektetők nagy megnyugvással vették tudomásul, hogy a kormány átvette a nagy jelzálogvállalatok ellenőrzését. A lakáspiac támogatása, a globális pénzügyi következmények elsimítása érdekében Washington a valaha végrehajtott legnagyobb támogatást vállalta. Mivel a Fannie Mae és a Freddie Mac fő oszlopa az amerikai lakáspiacnak, a befektetık úgy gondolják, ezzel jelentősen csökkent az amerikai gazdaság további visszaesésének a kockázata. Visszatérhet a bizalom a pénzügyi ágazat iránt is, mert így jelentősen csökkenhet sok érintett bank bedőlt jelzálog-hitelekkel kapcsolatos befektetései miatti leírási kötelezettsége. Azt is egyértelművé teszi a kormányzati döntés, hogy a vállalati hitelek élvezik az amerikai kormány támogatását is.

Nem mindenki optimista…

A híres befektetı, Jim Rogers meglehetősen kritikusan nyilatkozott az amerikai kormány mentőakciójáról, melynek keretében államosítják a bajba jutott jelzáloghitelezőket. A világ egyik legsikeresebb befektetője és a Rogers Holdings vezetője szerint az USA a két bajban lévő és állami segítség nélkül minden bizonnyal csődbe jutó jelzáloghitelezı, a Fannie Mae és a Freddie Mac államosításával bebizonyította, hogy "kommunistább" Kínánál. A szakember hozzátette ugyanakkor, hogy a jelek szerint az amerikai szocializmus rendre csak a gazdagokat segíti, illetve menti meg. Rövid távon a tőzsdék fellélegeztek, de a döntés hosszú távon jókora terhet rak az amerikaiak vállára. Rogers hangsúlyozza, hogy a kormány lényegében egy hétvége alatt megduplázta az amerikai államadósságot azzal, hogy átvette az említett két céget - a Fannie Mae és a Freddie Mac portfóliójában mintegy 5000 milliárd dollárnyi jelzálogkölcsön van.

A The Wall Street Journal is kritikával illette az intézkedést

"Élőholt szörnyetegként" emlegeti a Fannie Mae és a Freddie Mac amerikai jelzáloghitel-intézetet a hétfői The Wall Street Journal, amely szerint politikai színház zajlik, a két cég jelenlegi formában való megőrzése csak meghosszabbítja a piac agóniáját. A tekintélyes New York-i gazdasági napilap szerint az új szövetségi gondnokság tulajdonképpen az államosítás egy formája. A baj az, hogy a Bush-adminisztráció az adófizetők pénzén, ráadásul jelenlegi formájában igyekszik lélegeztetı gépre kapcsolni a két hitelbiztosító óriást, hogy a világon továbbra is vegyék "Fan és Fred" jelzálogalapú értékpapírjait. Az újság szerint a formális segélyprogram lehűtheti a forrongó hitelpiacot és a két cég átvészelheti a jelenlegi jelzálogválságot, de ezért alighanem hatalmas árat fognak fizetni az amerikai adófizetők. A jelenlegi formában való fenntartás arra ösztönözheti a két hitelintézetet, hogy még nagyobb kockázatot vállaljon. S bár a kormányzat a gondnokság alá helyezés jegyében meneszti a Fannie Mae és a Freddie Mac felső irányítását, további tisztogatásra lesz szükség, meg kell változtatni az üzleti gyakorlatot a két cégnél, ahová inkább politikai kapcsolatok, nem pedig pénzügyi szakértelem alapján kerültek a vezetık. A The Wall Street Journal megállapította: az a tragédia, hogy Henry Paulson pénzügyminiszter és a kongresszus nem másfél évvel ezelőtt cselekedett, amikor még sokkal kisebb áron megúszható lett volna az átalakítás és, hogy Paulson továbbra sem állítja le a két intézet üzleti modelljét, amely oly sok kárt okozott. A két intézet mostani megmentését a lap korunk legnagyobb politikai botrányainak egyikeként értékeli, főleg azért, mert már régóta nyilvánvaló volt, hogy végre kell hajtani. A jegybank szerepét betöltő FED évek óta figyelmeztetett, a két nagy párt ezt azonban elengedte a füle mellett.


Kapcsolatfelvétel | Adatvédelmi nyilatkozat | Impresszum
MCOnet 2001-2024. - Minden jog fenntartva - Copyright - www.mconet.hu