Belföldi hírek

H I R D E T É S
2024.05.06. - Monday, Ivett napja van.

Befektetés - hitel

Befektetés - Kötvény fogalma – Hitelviszonyt megtestesítő értékpapír - Hitel és Befektetés Online

2008. September 11. 11:26
Befektetés - Kötvény fogalma – Hitelviszonyt megtestesítő értékpapír - Hitel és Befektetés Online
Hitelviszonyt megtestesítő, közép- vagy hosszú lejáratú értékpapír. A kötvényeket kibocsátó szervezet kötelezettséget vállal arra, hogy a kötvényen feltüntetett pénzösszeget kamattal együtt a kötvény tulajdonosának meghatározott időben visszafizeti.

A kötvény névre szóló, hitelviszonyt megtestesítő értékpapír. Ez azt jelenti, hogy a kötvény kibocsátója pénzhez akar jutni, ezért kölcsönt vesz fel, de nem banktól, hanem közvetlenül a befektetőktől. Ilyenkor kötvényt bocsát ki meghatározott időre, amelyet a befektetők készpénzért megvásárolnak, cserébe a kötvény futamideje alatt rendszeres időközönként – általában évente – kamatot fizet a kötvény után a kibocsátó. Ez a kamat lehet fix, azaz előre meghatározott mértékű a futamidő egészére vonatkozóan, változó, azaz a futamidő alatt különféle mértékű, vagy e kettő kombinációja.

A kötvényeket kibocsátójuk szerint két csoportra szokás osztani, úgymint állampapírok, amelyeket az állam bocsát ki és egyéb kötvények, amelyeket a gazdasági élet más szereplői (a vállalkozások) vagy például a helyi önkormányzatok bocsátanak ki.

Az állampapír az állam által kibocsátott, hitelviszonyt megtestesítő értékpapír. Amikor állampapírt vásárolunk, tulajdonképpen az államnak adunk kölcsönt, előre meghatározott kamatra és előre meghatározott időre. Ez utóbbit nevezzük az állampapír futamidejének. Az állampapírok futamideje alapján megkülönböztetünk kincstárjegyet (1 évnél rövidebb lejáratú) és államkötvényt (1 évnél hosszabb lejáratú). Az állampapír előnye abban rejlik, hogy egyrészt bármikor eladhatjuk, másfelől semmilyen kockázattal nem jár, hiszen az állam biztosan visszafizeti pénzünket. Mindennek fejében viszont az állampapírok kamata viszonylag alacsony, ám fix, azaz előre tudjuk, hogy mennyi pénzt fogunk visszakapni. Az állampapírokat az Államadósság Kezelő Központ Rt-nél és állampapír-forgalmazással foglalkozó bankoknál, befektetési szolgáltatóknál lehet megvásárolni és eladni.

A vállalatok is bocsáthatnak ki kötvényeket, beruházásaik finanszírozása, esetleg korábban felvett hiteleik visszafizetése céljából. A különféle konstrukcióknak megfelelően lehetnek fix és változó, esetleg vegyes kamatozásúak. Amire azonban a leginkább figyelni kell, az a kibocsátó személye, hiszen míg az állam által kibocsátott papírok mögött az állam áll, ő vállal garanciát a visszafizetésükért, addig a vállalati kötvények esetén igen nagy eltérések lehetnek a kibocsátó vállalatok között. Könnyű belátni, hogy nem ugyanolyan biztos pénzünk visszafizetése, ha több milliárd forintos vagyonnal rendelkező, nemzetközileg ismert, több évtizede működő vállalatnak adunk kölcsön vagy ha egy általunk sem ismert, tegnap alakult kis cégnek. Vállalati kötvényeket az értékpapír-forgalmazó cégeknél lehet vásárolni.

 

kotveny__798_20080911142236_92.jpg

Kötvény fogalma – Hitelviszonyt megtestesítő értékpapír - Hitel és Befektetés Online

 A kötvényt az értékpapírok népes családjában az úgynevezett pénzpapírok vagy kötelmi jogi papírok közé soroljuk, melyek jellemzően valamilyen követelést, leggyakrabban pénzkövetelést, azaz hitelviszonyt testesítenek meg. Ebbe a kategóriába soroljuk még a váltót, a csekket, a kincstárjegyet, a letéti jegyet.

A kötvény fogalma és kellékei

A kötvény névre szóló, hitelviszonyt megtestesítő értékpapír. A kötvényben a kibocsátó (aki az alapjogviszonyban az adós) arra kötelezi magát, hogy a kötvényben megjelölt pénzösszegnek az előre meghatározott kamatát vagy egyéb vállalt szolgáltatást (kamatot), továbbá a pénzösszeget a kötvény jogosultjának (a hitelezőnek) a kötvényben megjelölt módon és időben kifizeti. A kötvénynek tartalmaznia kell: a kibocsátáshoz, azaz a forgalomba hozatalhoz szükséges felhatalmazást (ezt a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete adja ki), a kötvény elnevezését és a kibocsátás célját, a kötvény névértékét, értékpapírkódját és egyedi azonosítóját. A kötvénynek tartalmaznia kell továbbá: a kibocsátó megnevezését, az átruházásra vonatkozó esetleges korlátozást, a futamidőt, a kamatfizetési és törlesztési időpontokat, feltételeket, továbbá magát a kötelezettségvállalást az összeg visszafizetésére, a kamat megfizetésére. A kötvény érvényességi kelléke, hogy szerepeljen rajta a kiállítás helye és ideje, valamint a kibocsátó aláírása. Ez utóbbi feltétel csak az okiratként megjelenő kötvények esetében kötelező érvényességi kellék.

A kötvény külső megjelenési formája szerint kétféle lehet:

1. okirati, azaz nyomdai úton előállított, fizikailag kézzelfogható

2. dematerializált, azaz számítógépes adatként megjelenő kötvény.

Az átruházásának módja szerint megkülönböztetünk:

  1. bemutatóra szóló kötvényt
  2. névre szóló kötvényt

Bemutatóra szóló kötvény ma már nem kibocsátható, de a kötvényen alapuló követelések el nem évülése okán még létezhetnek.

Bemutatóra szóló kötvény esetében a kötvény mindenkori jogosultja az a személy, akinek a kötvény a birtokában van.

A kötvényeket osztályozhatjuk még a futamidejük szerint is:

1. rövid (maximum 1 év)

2. közép (1-5 év)

3. hosszú (5 év felett) lejáratú kötvényekről beszélhetünk.

A kötvények kibocsátóik szerint lehetnek:

államkötvények, ez esetben értelemszerűen az állam (Magyar Államkincstár, MNB, költségvetési szerv, önkormányzat) a kibocsátó, míg más jogi személyek által kibocsátott kötvények esetében a kibocsátó valamely hitelintézet, vagy más jogi személyiséggel rendelkező gazdálkodó szervezet.

A forgalmazás köre szerint:

1. nyilvánosan

2. zártkörűen forgalmazott kötvényeket ismerünk.

Ezen osztályozási szempontnak a kibocsátáshoz kapcsolódó szabályok tekintetében van nagy jelentősége.

Kötvényt kibocsátani nyilvánosan, tehát bárki által hozzáférhetően, vagy zárt körűen, tehát meghatározott célszemélyek számára lehetséges. Kötvény kibocsátására jogosult az állam, ide értve a külföldi államot is, a Magyar Nemzeti Bank, az önkormányzat, nemzetközi szervezet és minden olyan külföldi szervezet, amely jogosult kötvény kibocsátására, valamint a jogi személyiséggel rendelkező gazdálkodó szervezetek és a jogi személyiséggel rendelkező külföldi gazdálkodó szervezetek fióktelepei. A kötvény kibocsátását mind a nyilvános, mind a zártkörű forgalomba hozatal esetén szigorú, az értékpapírok kibocsátásának biztonságosságát elősegítő rendelkezések támogatják.

A kötvény átruházható értékpapír, az átruházással a kötvényből eredő valamennyi jog átszáll az új kötvénytulajdonosra Az átruházás, amennyiben okirati formában kibocsátott kötvényről van szó, rendszerint a kötvényre vagy a kötvényhez csatolt lapra történik az átruházó nyilatkozatával. A kötvényátruházáshoz fűzött bármilyen feltétel, illetőleg a részleges kötvényátruházás semmis.  A kötvény átruházását jogszabály vagy a kibocsátó korlátozhatja, kizárhatja . Az ilyen korlátozásba ütköző átruházást a törvény semmisnek nyilvánítja.

 

Kérjen árajánlatot a következő e-mail címen: hitel@mconet.biz


A Hitel - Befektetés Online és a Hitel - Befektetés Linkajánló a következő témakörökkel foglalkozik:

befektetés , kötvény , Bank , bankkártya ,
hitelkártya , infláció , bankszámla , bankszámlaszerződés, Személyi kölcsön , Tőzsde , Otthonteremtő hitel , áruhitel , tanácsadók Hitel magánszemélyeknek , Lízing , Zálog-hitel , Támogatás vállalkozásoknak , Egyéb finanszírozási lehetőségek Hitel vállalkozásoknak , bróker , atm pénz , takarékszövetkezet , kontakt hitel , céghitel , hitel akciók hitel igénylés , lakáshitel , hitel-betét , deviza , hitelközvetítés , pénzügyi brókerek , kölcsön , kamat , bankkártyák , elektronikus pénz , pénzbefektetés , pénzügyi intézmények , papírpénz , befektetési életbiztosítás , befektetés minősítők , kamatadó , összehasonlító elemzések , részvények , kötvények , Raiffeisen Bank , Kereskedelmi és hitelbank zrt , Erste Bank , Otp Bank , Cib Bank , Ella Bank , MKB Bank , Unicredit Bank Hungary , Budapest Bank . Magyarország összes pénzintézete , pénzügyi brókerek , biztosítók , pénzügyi minisztériumok , pályázatkészítő cégek , takarékszövetkezetek , bankok , Aegon , Allianz , Generali-Providencia , Aviva . ING Biztosító , Otp Garancia , Posta Biztosító , Signal Biztosító , Uniqa , Union Hitel , THM , hátralék , adósság, követelés , kamatláb , teljes hitel díj mutató , tartozás , mutató , bank , banki követeleés , banki hitel , banki THM , bankár , finanszírozás , gyors hitel , kezes , kezes nélküli hitel , fedezet , zálog , jelzálog , zálog hitel , hitelügyintézés , hitelfelvétel , hitelező , kamatveszteség , kamatteher , kamatszámítás , hitel intézet , hitel kedvezmény . hitel fedezet , hitel képes , hitelnyújtás , hitelszövetkezet , hitel ügylet. Kölcsön ügylet , kölcsönad .


Elöző híreink: Bankkártya bemutatása és típusai Hitel általánosságban, THM - Legtöbbünket könnyen megtéveszthetik a reklámok, hiszen a hitellehetőségek hirdetéseinél csak a kamatot vagy a gyors hitelbírálatot nézzük, A mai bank több évszázados fejlődés eredményeként alakult ki, Személyi kölcsön jellenzői, Tőzsde - Egy különlegesen szervezett koncentrált piac, Lízing több szerződésből álló folyamat pénz története, lakáshitel - Egyik leggyakrabban igényelt hitelforma Hitel - Bankár - Személyre szabott segítséget kaphatunk

Szóljon hozzá Hitel - Kötvény fogalma – Hitelviszonyt megtestesítő értékpapír - Hitel és Befektetés Online


Hitel online: hitel.mconet.biz
Hitel linkajánló: hitellink.mconet.biz

Küldjön egy képeslapot ismerősének!

 


A hír támogatója:

Weblap gyártás, Honlap készítés, Weblap menedzselés.
Pl.:
Hitel Befektetés Klíma DVD Hotel Autó Ingatlan Egészség Számítógép Kereső optimalizálás
Minden ami Internet -> MCOnet International - Magyarország:
www.mconet.biz; www.mconet.hu

Kapcsolatfelvétel | Adatvédelmi nyilatkozat | Impresszum
MCOnet 2001-2024. - Minden jog fenntartva - Copyright - www.mconet.hu