Belföldi hírek

H I R D E T É S
2024.04.23. - Tuesday, Béla napja van.

Kormányhivatalok

A meglévő feszültségeket erőszakkal nem lehet megoldani - interjú Horváth Lászlóval, Heves Megye Kormánymegbízottjával

2011. May 31. 20:02
A meglévő feszültségeket erőszakkal nem lehet megoldani - interjú Horváth Lászlóval, Heves Megye Kormánymegbízottjával
A Heves Megyei Kormányhivatal vezetőjét, a megye Kormánymegbízottját, Horváth Lászlót főként a nagy port kavart Gyöngyöspatai események kapcsán kérdeztük, de szó esett a Kormányablakokban is igényelhető kedvezményes honosításról is.

- Kormánymegbízott Úr az elmúlt időszakban többször is megfordult Gyöngyöspatán, amely egy ideje az országos média középpontjában áll. Mi az Ön feladata ebben a helyzetben? Milyen a helyzet jelenleg a településen?
- Azt hiszem, eljött az idő, hogy ha már eddig nem tettük meg, akkor most végre világosan és érthetően beszéljünk a cigány-magyar együttélés problémáiról, és persze tegyünk határozott lépéseket a megoldás irányába. Az, ami Gyöngyöspatán az elmúlt két hónapban történt, azt bizonyítja, hogy valóságos, meglévő feszültségeket semmilyen erőszakkal nem lehet megoldani. Ma rosszabb a helyzet, mint volt két hónappal ezelőtt, miközben a politikai hecckampány során a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság több mint százmillió forint elköltésére kényszerült. Így minden gyöngyöspataira jut közel negyvenezer forint.

Gyönyöspata

A kormánymegbízott a gyöngyöspatai Nekcsei Demeter Általános Iskolába is ellátogatott


Kétfelé kell választani a kérdést: mi a valóságos feszültség kiváltó oka, és mi az a feszültség, amit a hecckampány okozott? Ahhoz, hogy a megrendült bizalom szálait újra tudjuk építeni, világossá kell tennünk az együttélés normáit, és ezeket be kell tartatni. Tudom, hogy az elmúlt években sokan azért nem fordultak rendőrhöz, mert úgy gondolták, hogy a rendőr nem tud rajtuk segíteni. Azt is tudom, hogy iskolai verekedéseknél a gyerekek a pedagógushoz sem fordultak, mert azt gondolták, hogy ő sem tud segíteni. Véleményem szerint az elmúlt években a helyi önkormányzat sem lépett fel kellő határozottsággal és elszántsággal a normákat folyamatosan megsértőkkel szemben. Az első lépés, amit meg kell tennünk, az az erőszak felszámolása. Nem lehet erőszak az utcán, nem lehet lopni a kertekből, és nem lehet senkit sem megfélemlíteni. Az erőszakot az iskolából is száműzni kell. Nem lehet brutálisan megverni a másikat, nem lehet beszólni a tanárnak, és szülőként nem lehet az emberi jogokra hivatkozva megfenyegetni a pedagógust. A rendőrségnek kell biztosítania a rendet az utcán, és nem csak az iskolából, de a helyi közösségből is el kell távolítani azokat, akik erőszakot alkalmaznak. A bizalom helyreállításának első komoly lépése lehet, ha az iskolában minden szülő biztonságban tudhatja a gyermekét.

iskola

Horváth László: "Az erőszakot az iskolából is száműzni kell."


- 2011. március 15-től kezdődően a Kormányablakokban is lehet igényelni a kedvezményes honosítást. Önöknél mik az eddigi tapasztalatok?
- Hivatalunk és integrált ügyfélszolgálatunk nem az országhatár közelében található, ezért ügyeink száma eddig nem volt jelentős, bár hozzá kell tennem, hogy több szomszédos országból is érkeztek már ügyfeleink. Akadt, aki kirándulás, vagy rokonlátogatás keretében látogatta meg a Kormányablakot és nyújtotta be az egyszerűsített honosítási kérelmét. Érzelmi és morális szempontból valamennyi kollégánk felemelő pillanatként élte és éli meg, amikor a határon túli területekről a nyelvében, kultúrájában, örökségében közös nemzethez tartozó társunk számára adhat ebben az ügytípusban segítséget. Kizárólag pozitív tapasztalatokról, alkalmanként belső katartikus élményt is jelentő örömteli eseményekről tudok beszámolni.  Kollégáink különösen átérzik ezeknek az eseményeknek a jelentőségét, nem sajnálják az időt arra sem, hogy a kérelmek kitöltéséhez nyújtott adminisztrációs segítségen túl - igény szerint - hosszasan elbeszélgessenek a nálunk megforduló emberek családi és személyes sorsáról. Egyébként az országos szinten előterjesztett kérelmek száma tudomásom szerint már a 80 ezret is meghaladta, ami önmagában is mutatja, hogy jó úton indultunk el.

Horváth László

A meglévő feszültségeket erőszakkal nem lehet megoldani - interjú Horváth Lászlóval, Heves Megye Kormánymegbízottjával


- Nemrég pert nyert a Heves Megyei Kormányhivatal. Miért került sor erre a perre?
- Arról van szó, hogy jogszabályt sértett Gyöngyös előző, Hiesz György akkori polgármester által vezetett szocialista önkormányzata, amikor a Polgári Összefogás frakciójához tartozó képviselőket megfosztotta bizottsági elnöki tisztségeiktől, tagságaiktól. Történt mindez még 2008. augusztus 28-án. A Heves Megyei Kormányhivatal, mint felperes és Gyöngyös Város Önkormányzata, mint alperes között folyó, közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránt indított perben a 2011. április 13. napján tartott tárgyaláson kihirdetett ítéletében a Heves Megyei Bíróság hatályon kívül helyezte Gyöngyös Város Önkormányzat Képviselőtestülete 254/2008. (VIII.28.) KT számú határozatának 1-7. pontjait. Az ítélet rövid indoklásaként elhangzott, hogy a bíróság teljes mértékben a felperesi állásponttal ért egyet. Az SZMSZ önkormányzati rendelet, azaz jogszabály, amelynek a melléklet is része. Így a mellékletben foglaltak is csak rendeleti formában módosíthatóak. A rendelet 4. számú mellékletében szereplő adatokon történő változást tehát csak jogszabállyal, azaz rendelettel lehet módosítani. Ismeretes: az akkori szocialista városvezetés az Apollo gumigyár ügyében tanúsított elutasító ellenzéki magatartásra „válaszul” hozta az említett határozatot. A döntés a jobboldal által delegált külsős bizottsági tagokat is érintette. Az ítélet ellen a felek a közlésétől számított hatvan napon belül felülvizsgálati kérelemmel fordulhatnak a Legfelsőbb Bírósághoz.




MCOnet-Kovács Tünde
Kapcsolatfelvétel | Adatvédelmi nyilatkozat | Impresszum
MCOnet 2001-2024. - Minden jog fenntartva - Copyright - www.mconet.hu