Belföldi hírek

H I R D E T É S
2024.04.25. - Thursday, Márk napja van.

Jog

Adózással kapcsolatos gyakori kérdések

2009. June 01. 08:49
Adózással kapcsolatos gyakori kérdések
Autista gyermekem (14 éves) után igénybe vehető-e a súlyos fogyatékosság kedvezménye?

Ki állítja ki az igazolást, aminek alapján a kedvezmény igénybe vehető?

Jog Online - www.jogonline.biz

A súlyos fogyatékosság minősítéséről és igazolásáról szóló 15/1990. (IV. 23.) SZEM rendelet 2. § b) pontja értelmében a súlyos fogyatékosság igazolására és az állapot végleges vagy átmeneti jellegének megállapítására az értelmi fogyatékos esetében a területileg illetékes ideggondozó intézet szakfőorvosa jogosult. A kedvezmény igénybevételének alapja a fogyatékosság ténye.

A kedvezmény igénybe vehető visszamenőleges hatállyal, a fentiekben meghatározott orvosi igazolás alapján. Ebben az esetben a személyi jövedelemadó bevallást kell önellenőrzés útján módosítani.


A súlyosan fogyatékos magánszemély az erről szóló orvosi igazolás alapján a fogyatékos állapot kezdő napjának hónapjától adókedvezményt vonhat le a személyi jövedelemadójából személyi kedvezmény címén (a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény ( a továbbiakban: Szja tv.) 40. § (1) bekezdés). Ennek havi összege az adóév első napján érvényes havi minimálbér 5 százalékának megfelelő összeg.

Fontos tudni, hogy a kedvezményt mindazok a súlyosan fogyatékos magánszemélyek igénybe vehetik, akiknek összevont adóalapjuk után van adójuk.


Fentiek értelmében Ön mint szülő a kedvezményt nem érvényesítheti, mert azt kizárólag a súlyos fogyatékosságban szenvedő magánszemély vonhatja le a saját összevonás alá eső jövedelme utáni adóból.


Milyen módon és mely szervhez kell a társaságoknak benyújtaniuk a beszámolókat?


A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény 18. § (1)-(3) bekezdése 2009. január 1-jén hatályát vesztette. A korábbi szabályozás értelmében a számviteli törvény szerinti beszámolót a Cégbíróságon a számviteli törvény rendelkezéseinek megfelelően letétbe kellett helyezni, valamint közzététel céljából a Céginformációs Szolgálathoz is be kellett nyújtani.


Az új közzétételi rendszert 2009. május 1-jétől kell alkalmazni, ami azt jelenti, hogy ettől az időponttól kezdve a beszámolókat csak elektronikus úton és csak a kormányzati portálon keresztül lehet előterjeszteni, függetlenül attól, hogy a beszámolónak milyen a fordulónapja és milyen időszakra vonatkozik. A kormányzati portál a beszámolót és az elektronikus űrlapot a Cégközlöny részére küldi meg. A Cégközlöny az elektronikus űrlapot továbbítja az APEH részére és napi feltöltéssel gondoskodik a beszámoló közzétételéről is (a beszámolót a Cégközlöny honlapján teszik közzé).


A közzétételre történő benyújtásának a cég akkor tesz eleget, ha csatolja a beszámolót, a könyvvizsgálói jelentést, amennyiben ilyennel rendelkezik, az adózott eredmény felhasználására vonatkozó határozatot, az űrlapot, valamint teljesíti a 3.000.- Ft összegű közzétételi díjat.


Nem nyújtottam be 2009. május 20. napjáig a személyi jövedelemadó bevallásomat. Mit tehetek, hogy a mulasztásomat orvosoljam?


Amennyiben az adózó határidőben menthető okból elmulasztja benyújtani a bevallását (pl. betegség, kórházi kezelés, utazás, ...), úgy az akadály megszűnését követően (pontosabban az akadályoztatás megszűnésétől számított 15 napon belül) a bevallást pótlólag be kell nyújtania.

Ezzel egyidejűleg - tehát nem előzetesen vagy utólag - , az adózónak lehetősége van arra, hogy megfelelően indokolt igazolási kérelmet terjesszen elő postai úton az adóhatóságnál. Ha az igazolási kérelmet az adóhatóság pozitívan bírálja el, úgy adózó mentesül a bevallási késedelemhez fűződő hátrányos jogkövetkezmények alól. Az adóhatóságnak nincs törvényi felhatalmazása a bevallási határidő előzetes meghosszabbítására, a késedelmesen benyújtott bevallást tehát kizárólag a fent leírt módon célszerű pótolni [az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 31. § (4) bekezdése alapján].


A személyi jövedelemadó bevallás benyújtását követően észleltem, hogy a bevallást hibásan töltöttem ki. Mit tehetek?


Amennyiben a bevallás adó, adóalap, költségvetési támogatás összegét nem érintő hibáját észleli, kezdeményezheti az adóbevallás kijavítását (helyesbítését). Az adózói javítás lényege a teljes adatcsere, így a bevalláson nem csak a javítással érintett adatokat, hanem az eredeti 0853-as bevallásban szereplő valamennyi adatot (beleértve a részletező lapokat - a 0853-D lap kivételével) újra ki kell tölteni. A javítás a 0853-as számú bevalláson történik, a főlap (C) blokkjában jelölni kell a helyesbített bevallás típusánál, hogy melyik bevallást kívánja javítani (0853, 0853E, 08M29).


Amennyiben a módosítás folytán az adóalap (járulékalap), illetve az adó (járulék) összege változik az eredetihez képest, önellenőrzést kell benyújtani. Önellenőrzésre csak május 20-át követően van lehetőség. Az önellenőrzés szintén a 0853-as számú bevalláson történik, a főlap (C) blokkjában jelölni kell az önellenőrzött bevallás típusát (0853, 0853E, 08M29). Önellenőrzés esetén is teljes adatcsere történik, így az eredeti bevalláson feltüntetett összes adatot ismét ki kell töltenie. Önellenőrzés során a bevallási nyomtatvány 16-01-es és 16-02-es lapját is csatolni kell a bevallás főlapjához.

 

Jog Online

Szólj hozzá te is!

Kapcsolatfelvétel | Adatvédelmi nyilatkozat | Impresszum
MCOnet 2001-2024. - Minden jog fenntartva - Copyright - www.mconet.hu